Lajme të mira/ Do t’ju duhen vetëm 7 euro për të udhëtuar në Evropë: Ja si duhet të veproni

Ditët e fundit kanë qarkulluar lajme të rr eme, sipas të cilave, Bashkimi Europian rikthen vizat me Shqipërinë. Viza ETIAS, që përkthehet, Sistemi Europian i Informacionit dhe Autorizimit për Udhëtim, merret online vetëm 1 herë në 3 vjet, pa u paraqitur në asnjë konsullatë.

Zëvendësministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Agron Tare, ishte i ftuar në “Dita Jonë” në A2cnn për të dhënë më shumë detaje në lidhje me ETIAS.

“Bëhet fjalë për vitin 2023. ETIAS është një sistem elektronik i kontrollit që BE ka vendosur për zonën Shengen. Janë 62 vende që janë pjesë e Shengenit. Kjo është një gjë që bëhet vetëm për sistemin e sigurisë për zonën Shengen. Këto janë edhe Zvicra, SHBA, Australia e vende të tjera të rëndësishme”, tha Tare.

Agron Tare tregon më tej se aplikimi mund të bëhet online dhe do të jetë i vlefshëm për 3 vjet. “Do të bëhet një aplikim online që kushton 7 euro dhe do të ketë një afat vlefshmërie prej 3 vjetësh. T’i aty vendos të dhënat e tua biometrike dhe në pak minuta të vjen përgjigja.

Historia rrënqethëse/I thonin të gjithë që ngjanin shumë: Dy shoqet e ngushta zbulojnë se janë motra

Historia e mrekullueshme e Cassandra Madison e Julia Tinoetti, të cilat ishin dhënë të dyja për adoptim pasi kishin lindur, nisi kur ato u njohën në moshë të rritur, duke punuar në të njëjtin bar.

Cassandra e Julia u miqësuan shpejt pasi u njohën në vendin e punës ne SHBA. Edhe kolegët e tyre komentonin shpesh sesa shumë ngjanin me njëra-tjetrën, ndërsa dy vajzat nisën të visheshin në mënyrë të ngjashme duke pretenduar me shaka se ishin “si motra.”

31 vjeçarja Julia, tha për programin Good Morning America: “Ishim shumë të lidhura. Punonin bashkë, dilnim bashkë madje edhe visheshim si njëra-tjetra”.

Cassandra e mbështet atë duke thënë: ”Ajo më dukej një vajzë shumë inteligjente dhe e modës. Ishte diçka shumë natyrale”. Të dyja gratë kishin tat uazhe të flamurit të Republikës Domenikane dhe dinin se kishin familje në ishullin e madh të Karaibeve.

Më vonë ato mësuan se të dyja ishin dhënë për adoptiom pak pasi ishin lindur, dhe nisën të dyshonin nëse kishin lidhje me njëra-tjetrën, por kur prahasuan dokumentet e tyre të adoptimit, nuk kishte asnjë përputhje.

“Dokumentet thonin se vinim nga dy qytete të ndryshme madje kishim dhe mbiemra të ndryshëm,”thotë Julia.

Por dyshimet e Cassandra-s për prejardhjen e saj e çuan në vendlindjen, Republika Domenikane ku ajo arriti te gjeje babanë natyral, i cili i tha se kishte pasur një motër e cila gjithashtu ishte dhënë për adoptim.

Në një program të rrjetit Fox61, ajo tregon momentin e gjetjes së familjes biologjike: “Kishte një numër të madh njerëzish që po më prisnin, shumë prej të cilëve me bluza me fytyrën time në to”.

“Ishte ndoshta një nga situatat më emocionale që kam kaluar ndonjëherë,” shton Cassandra. “Babai im biologjik erdhi e më përqafoi, ai nuk më lëshonte dhe as unë nukl e lëshoja”.

Siç rezultoi më vonë, prindërit e Julia e Cassandra kishin lindur një total prej nëntë fëmijësh, tre djem e gjashtë vajza. Por ata kishin marrë vendimin e vështirë për të dhënë per adoptim dy nga vajzat e tyre pasi nuk përballonin dot të mbanin një familje aq të madhe.

Pasi mësoi këtë historinë, 32 vjeçarja Cassandra, nisi të dyshonte se shoqja e saj e ngushtë “si motër” Julia, mund të ishte diçka më shumë se kaq. Ajo e bindi atë të kryente testin e ADN për të bërë zbulimin e pabesueshëm.

Falë këmbënguljes së Cassandra për të zbuluar origjinën e saj, dhe një ndihmë të vogël nga teknologjia, dy shoqet e ngushta janë tashmë siç duhet të kishin qenë gjithmonë, motra.

Monika Kryemadhi i lë të gjithë me gojë hapur me fjalët e saj/ Ambasadorët huaj lënë me barrë vajzat e shqiptarëve dhe…

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetares Ambrozia Metaj për besimin që duhet të kenë shqiptarët tek ajo, tha se Monika Kryemadhi e mban gjithmonë fjalën.

Ajo bëri deklaratën e fortë në emisionin e Çim Pekës, duke thënë se gjërat në Shqipëri do të ishin më mirë nëse nuk vijnë ambasadorë të huaj dhe lënë me barrë vajzat e shqiptarëve, por nuk përmendi emra konkretë.

Metaj: Nuk e keni mbajtur fjalën e dhënë te njerëzit. Nuk e mbrojtët dot Teatrin Kombëtar, as shtëpitë tek Unaza e Re, ndaj pse duhet t’ju besojnë shqiptarët?

Kryemadhi: Monika Kryemadi e mban fjalën se po mos të isha unë apo Basha apo Balliu nuk do ishin prishur 70 godina, por 1000 godina.

Kryemadhi: Ke ata që ka larguar Brukseli me karta biancan. Nëse do të kishim një sistem drejtësie dhe një media të pavarur pa ndikimin e atyre që vijnë me mandate 2-vjeçare, gjërat do të ishin më ndryshe. Unë nuk e dija që ambasadori i OSBE do t’i tregonte gishtin vajzave shqiptare dhe do të ikte.

Vjen lajmi i madh për besimtarët Myslimanë/ Ja kur fillon muaji i shenjtë i ramazanit: Allahu u dhëntë shqiptarëve shëndet e bereqet

Edhe pak ditë javë na ndajnë nga muaji i shenjtë i Ramazanit. Bazuar në kalendarin mysliman agjërimi fillon me datën 12 prill, ditën e hënë.

Të gjithë besimtarët e fesë islame do të agjërojnë për 30 ditë rresht, gjithsej 1 mijë e 441 orë.

Muaji i shenjtë i Ramazanit do të përfundojë më 11 maj, ditë e martë. Gjatë muajit të Ramazanit, muslimanët janë të obliguar të agjërojnë çdo ditë nga agimi deri në perëndim të diellit. Agjërimi i Ramazanit është një nga pesë shtyllat e Islamit.

Romeo ja drodhi me vajzën e ministrit/ Flet Jonida Maliqi: Jetë të lumtur të kenë

Pak javë më parë Jonida Maliqi zbuloi se ajo i kishte dhënë fund lidhjes me Romeo Veshajn prej disa muajsh, por pa dhënë shumë detaje. Ndërkohë, pas kësaj deklarate mediat zbuluan se aktori kishte nisur një romancë të re me Aleksia Peleshin, vajzën e Niko Peleshit, ministër i Mbrojtjes. Madje, raportohet se ata kanë nisur edhe bashkëjetesën.E teksa Romeo ka qëndruar në heshtje gjatë gjithë kohës, Jonida ka folur sot për herë të parë rreth ndarjes dhe romancës së re të aktorit. Në një intervistë për “Prive” këngëtarja u shpreh se mes tyre nuk ndodhi asgjë konkrete thjeshte gjërat u zbehën. Ajo shtoi se nuk ka përjetuar asnjë dramë nga ndarja e tyre, pasi siç shtoi ka arritur pjekurinë e duhur dhe nuk i përjeton më gjërat si 15 vjeç.

“Ka qenë një histori shumë e bukur dhe përsa kohë që ishte e tillë e ndave me publikun. Siç i ndodh çdo kujt vjen një moment kur gjithçka zbehet. Më besoni, nuk ka asnjë arsye tjetër. Nuk doja të thoja fare nga erdhi, si erdhi…por ramë në një konsesus. Kur njerëzit kanë detyrime ndaj njëri-tjetrit, mund të bëjnë deridiku disa kompromise për hir të rrethanave. Në momentin kur ti je në një marrëdhënie dhe vendos të ndahesh nuk ka asnjë dramë në këtë pikë. Për më tepër kam arritur pjekurinë time që gjërat nuk i përjetoj më si të isha 15 vjeç. E di se çfarë dua, e di se çfarë më takon, edhe e di se çfarë dua të marrë sepse është marrëdhënie.”

Sa i përket romancës së re të Romeos, që nga publiku është konsideruar si një veprim i nxituar, Jonida ritheksoi se ata kanë disa muaj të ndarë. Po ashtu, ajo tha se kur dy persona ndahen, ata nuk mund të vazhdojnë të mendojnë për romancën e lënë pas, por janë në kërkim të një partneri të ri. Këngëtarja u shpreh se ka marrëdhënie miqësore me Romeon dhe i uroi atij dhe Aleksias jetë të lumtur.

“Është një pyetje që më është dashur të bllokoj Instagramin. Është thënë edhe po e them edhe unë. Unë kisha 4 muaj që isha ndarë dhe nuk doja ta bëja publike sepse na takonte vetëm ne të dyve. Jemi ndarë si miq dhe vazhdojnë të komunikojmë. Kur një çift ndahet, partnerët janë në kërkim. Nuk ka këtu afat skadence, ti duhet të rrish dy muaj të reflektosh pse u ndave. I uroj jetë të lumtur çiftit.”

Politikania Valentina Leskaj në zi/ Humb jetën burri i saj nga Covid-19

Bashkëshorti i ish-deputetes së Partisë Socialiste, Valentina Leskaj, ka ndë rruar jetë nga COVID-19.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë Leskaj përmes një postimi në “Facebook”.

“Të dashur miq sot është një ditë shumë e ve shtire për mua, dy djemtë e mi Arianin, Besnikun dhe familjet e tyre. Hum bëm njeriun tonë të dashur, bashkëshortin e babain model, gjy shin e dashur që nuk ja doli dot me së mundjen e Covidit”, shkruan ish-deputetja.

Kjo e fundit thekson se për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi cer emonia e va rrimit do të jetë private.

Çfarë po ndodhë në ndërtesën e ABC-së në Manastir…?

Skender Karaçica

Prof.dr.Valter Memisha kishte lexuar me vëmendje shkrimin tim që hedh dritë për ndërtesën e Kongresit të Manastirit(1908)që ai të vëhet në mbrojtje të UNESCO-s.

Për gjendjen e ndërtesës në Manastir dhe dhëmbi i kohës që po shkatërron këtë shenjë kombëtare shqiptare,ishte shqetësimi ynë në këtë debat në relacionin Çikago-Tiranë.Atëherë pse po heshtë Tirana dhe Prishtina zyrtare?Pse po heshtin partitë politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut (BDI),që tashmë në të gjitha qeveritë e zgjedhura në Shkup,u është bashkangjitur përmes koalicioneve sa për pak pushtet dhe numra politik(sic!).

Shqetësimi dhe debati me prof.dr.Valter Memisha,u bë edhe më shqetësues kur e kur ai përmendi një fakt aq i shëmtuar dhe aq antishqiptarë në hapësirën etnike të Ballkanit,që hidhte dritë se në katin e parë të ndërtesës së Kongresit të ABC-së në Manastir,dikush
bën ,,biznes,,(sic!)dhe shesin paisje për tauletë(sic!).

Çfarë po nodhë në ndërtesën ABC-së në Manastir të shpirtit të Gjuhës Shqipe dhe të Kulturës Kombëtare Shqiptare,para syve të dyja shteteve Shqipëri-Kosovë dhe para korpusit politikë shqiptarë në Maqedoninë e Veriut,që,nëpër këto vite këtë shenjë të ndritur të shqipes e kanë lënë në mëshirën e kohës dhe të pushtetit maqedonasë për të përbaltur e denigruar deri në themel këtë pjesë të historisë së popullit të lashtë shqiptarë në hapësirën etnike në Ballkan.

Nuk është kjo ndërtesë për të bërë,,biznes,,(sic!)dhe për të shitur paisje për tauletë(sic!)para syve tanë,ndërsa pushteti maqedonasë me (BDI)brenda koalicionit nuk besojmë që është në dijeni për këtë shembje kaq të madhe kombëtare shqiptare…?!Pse Tirana dhe Prishtina e kanë lënë në harresë dhe në mëshirën e kohës ndërtesën e ABC-së Në Manastir?

Kur shteti fqinjë i Bullgarisë po e konteston gjuhën dhe identitetin e shtetit të Maqedonisë,në anën tjetër dikush nga qarqet e këtij shteti për të fyer e denigruar popullin shqiptar dhe shënjën e lashtë kombëtare të shqipes,e kanë bërë ndertesën e ABC-së në Manastir për ,,biznes,,dhe shitje të paisjeve për taulet(sic!).

Thirrje publike për Tiranën dhe Prishtinën si dhe korpusin politik shqiptar në Maqedoninë e Veriut,që sa më parë të ndërhyejnë në ndërtesën e Gjuhës Shqipe në Manastir,në mënyrë që ajo të ruajë vlerat kombëtare shqiptare dhe si e tillë të ketë mbrojtjen e të dy shteteve dhe të UNESCO-s!

Çikago,shkurt të motit 2021

Presidenti Biden, thirrje Senatit të miratojë paketën e re të ndihmës financiare për COVID-19

Presidenti Biden i bëri thirrje Senatit të shtunën të miratojë paketën e ndihmave me vlerë 1.9 trilionë dollarë që u miratua nga Dhoma e Përfaqësuesve në orët e para të ditës.

Paketa, e cila synon të ofrojë mbështetje financiare për bizneset, institucionet qeveritare si dhe miliona amerikanë, jetët e të cilëve janë prekur nga pandemia, tani do të kalojë në Senat pasi u miratua nga Dhoma e Përfaqësuesve.

“Populli i këtij vendi ka vuajtur për shumë gjatë”, tha presidenti në komentet nga Shtëpia e Bardhë para se të nisej për në shtetin e tij, Delauer, për fundjavën. “Duhet t’ua lehtësojmë vuajtjet. Këtë bën Plani Amerikan i Shpëtimit. Lehtëson vuajtjet. Tani është koha për të vepruar”, tha presidenti.

Vota në​ Dhomën e Përfaqsuesve

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi paketën e re të ndihmës financiare për pandeminë e Covid-19 të presidentit Joe Biden me vlerë prej 1.9 trilionë dollarësh, që synon të ndihmojë bizneset, qeveritë dhe miliona amerikanë të dëmtuar nga pasojat e pandemisë së koronavirusit.

Ligjvënësit votuan në linja partiake në Dhomën e Përfaqësuesve të kontrolluar nga demokratët. Paketa u miratua me 219 vota kundrejt 212 sa ishin kundër. Miratimi i saj e ka vënë presidentin Biden në rrugën për fitoren e tij të parë të madhe legjislative që nga marrja e detyrës më 20 janar.

Paketa e ndihmës do të duhet të miratohet në senatin 100 anëtarësh të ndarë në mënyrë të barabartë ndërmjet demokratëve dhe republikanëve dhe nënpresidentja demokrate, Kamala Harris, ka votën vendimtare.

Demokratët, të cilët kanë epërsi të ngushtë në Dhomën e Përfaqësuesve, argumentuan se paketa është e nevojshme për të ringjallur ekonominë dhe për të luftuar pandeminë COVID-19, që u ka marrë jetën më shumë se 510 mijë amerikanëve. Republikanët kundërshtojnë koston e lartë të projektligjit.

Paketa mbulon kostot e vaksinave dhe pajisjeve të tjera mjekësore dhe siguron 1 mijë e 400 dollarë pagesa të drejtpërdrejta për shumicën e amerikanëve. Ajo siguron gjithashtu lehtësime financiare emergjente për qeveritë lokale dhe shtetërore, si dhe sektorët e biznesit të dëmtuar nga pasojat ekonomike të pandemisë, të tilla si industritë e restoranteve dhe linjave ajrore.

Paketa do të mbulojë edhe shpenzimet për përfitimet e papunësisë dhe lehtësime taksash për amerikanët me të ardhura të ulta dhe familjet me fëmijë, si dhe ofron ndihmë për bizneset e vogla.

Rritja e pagës minimale federale nga 7,25 dollarë në 15 dollarë në orë, është propozuar nga demokratët në versionin përfundimtar të paketës, por nuk ka gjasa të kalojë në senat. Ekspertja e rregullave parlamentare të Senatit tha të enjten se, sipas rregullit, propozimi duhet të hiqet nga projekt-ligji.

Vendimi nga ekspertja e rregullave parlamentare të Senatit, Elizabeth MacDonough i detyroi demokratët të kërkojnë rrugë të tjera që propozimi i pagës minimale të miratohet përballë një kundërshtimi të ashpër republikan.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, tha të premten se Demokratët nuk do të heqin dorë nga rritja e pagës minimale federale.

“Nëse nuk kalon për shkak të rregullave të Senatit, ne do të ngulim këmbë… nuk do të ndalemi derisa shumë shpejt ta kalojmë pagën minimale prej 15 dollarësh”, tha ajo në një konferencë me gazetarë.

Republikanët ishin paraprakisht kundër planit, duke e konsideruar atë me kosto të fryrë dhe një përpjekje të tepruar për të ndihmuar aleatët demokratë, si sindikatat e punëtorëve dhe shtetet e drejtuara nga demokratët.

Kjo është duke e bërë luftën politike një përballje, fituesi i së cilës do të duket nga reagimi i popullatës në këto kushte krize. Pandemia ka vrarë mbi gjysmë milioni amerikanë, ka lënë miliona njerëz pa punë dhe ka transformuar jetën e përditshme të pothuajse të gjithë amerikanëve.

Beteja po shfaqet gjithashtu si një provë e hershme e aftësisë së presidencës Biden për të ruajtur shumicën e brishtë që gëzon partia e tij në kongres – me vetëm 10 vota në Dhomën e Përfaqësuesve dhe një Senat të ndarë në mënyrë të barabartë 50 me 50.

Demokratët thonë se ekonomia ende e brishtë dhe koronavirusi që vazhdon të përhapet me egërsi kërkojnë veprim. Ata duket se janë të vendosur të përpiqen sërish për rritjen e pagës minimale dhe mund të lindin kështu debate të nxehta edhe për çështje të tjera.

Drejt përfundimit/ Ja si duket kantieri i ndërtimit në spitalin Rajonal të Fierit

Kryeministri Edi Rama së fundmi ka postuar pamje të reja nga kantiera e ndërtimit të Spitalit Rajonal të Fieri që është financuar nga qeveria e Turqisë.null

Inxhinierët turq të kompanisë YDA, kanë vendosur si sfidë dorëzimin e çelësave edhe më përpara se afati 3 mujor.

Ndërtimi këtij spitali shtrihet në një hapësirë prej  50000 m2 nga e cila 13.000 m2 i dedikohet godinës e cila do të jetë me 1 dhe 2 kate.

Momentalisht janë duke punuar 400 punonjës të ardhur nga Turqia si dhe janë punësuar mbi 200 punëtor lokal. Parashikohet që në javën e parë te Marsit  numri specialistëve turq që do ti japin dorën e fundit ndërtimit do të shkoje në 700.