Nikotina dhe katër përfitimet prej saj

Kush e kishte menduar më parë se do të lexonte një artikull që përmend disa nga përfitimet e nikotinës? Le ta sqarojmë një gjë: cigaret janë të dëmshme, por, nikotina nuk është e njëjta gjë me cigaret. Stimuluesi i zakonshëm që gjendet tek duhani gjendet gjithashtu dhe në sasi më të vogla në patëllxhanë dhe domate.

Në një artikull nga Nick English në portalin amerikan Vice.com, renditen 4 prej benefiteve kryesore të Nikotinës. Në këtë artikull përmendet se ka një sërë provash që sugjerojnë përfitime potenciale neurologjike që meritojnë vëmendje. Studimet më të mëdha të ndërmarra ndonjëherë, lidhen me sëmundjen e Parkinsonit dhe Alzhaimerit, të cilat janë duke u zhvilluar dhe konkluzionet e tyre mund të ndryshojnë dukshëm mënyrën se si do të trajtohet nikotina në të ardhmen.

NIKOTINA MUND TË NDIHMOJË PËR TË LUFTUAR PARKINSONIN

Të dhënat epidemiologjike kanë treguar prej kohësh që duhanpirësit megjithëse kanë më shumë të ngjarë të preken nga sëmundje të zemrës apo goditje në tru, në të vërtetë kanë më pak të ngjarë të zhvillojnë sëmundjen e Parkinsonit. Ka qenë e vështirë që studiuesit të marrin fonde për studime njerëzore, por kërkimet e realizuara ndër vite mbi gjitarët e tjerë kanë prodhuar disa rezultate mjaft pozitive që kanë mundësuar financimin nga Michael J. Fox Foundation të një studimi që po zhvillohet aktualisht.

“Me kalimin e viteve, njerëzit kanë testuar këtë ide tek minjtë, kavjet dhe majmunët, dhe ne zbuluam se nikotina mund të mbrojë kundër dëmtimit që ndodh në trurin e majmunëve nga sëmundja e Parkinsonit”, thotë Maryka Quik, Studiuese në Institutin e Parkinsonit.

Kjo mund të jetë për shkak se molekula e nikotinës përshtatet në receptorët për acetilkolinën neurotransmetuese, e cila mund t’i japë asaj aftësinë për të moderuar receptorët në tru.

“Në sëmundjen e Parkinsonit ka një degjenerim të neuroneve, dhe nikotina ka treguar se rrit disa faktorë në tru,” thotë Quik. “Kështu që është e mundur që nikotina të mund të parandalojë pjesërisht degjenerimin që ndodh në tru përmes rritjes së këtyre faktorëve.”

Gjithsesi kjo nuk do të thotë që njerëzit duhet të pijnë duhan për të kuruar Parkinsonin, por të ndjekin këshillat e mjekut.

NIKOTINA MUND TË PËRMIRËSOJË FUNKSIONIMIN E TRURIT TE NJERËZIT ME PROBLEME KONJUNKTIVE

Është vërejtur që nikotina duket se zvogëlon humbjen e neuroneve që prodhojnë dopaminë në tru, kjo është një arsye pse mund të ketë aplikime për sëmundjen e Parkinsonit dhe sëmundjen e Alzheimerit. Disa studime paraprake mbi subjektet që vuajnë nga dëmtimi i butë konjunktiv, kanë zbuluar se përdorimi i kapsulave me nikotinë gjatë disa muajve tregoi përmirësime të konsiderueshme në vëmendje, memorie dhe vlerësime të dëmtimeve konjunktive.

Paul Newhouse, drejtor i Qendrës së Mjekësisë Konjuktive të Universitetit Vanderbilt, ka studiuar rolin e nikotinës në çrregullimet neurologjike për 30 vjet dhe aktualisht është duke ndërmarrë një studim me 300 të moshuar.

“Në studime të tre Universiteteve të ndryshme, ne testuam nëse kapsula e nikotinës transdermale mund të ndihmonte pacientët të cilët po zhvillojnë shenja të hershme të humbjes së kujtesës që shpesh çojnë në Alzheimer dhe zbuluam se ka prova domethënëse të përmirësimit të performancës njohëse si në vëmendje ashtu edhe në memorie ,” tha ai. “Kjo nuk nënkupton domosdoshmërish që nikotina në vetvete mund të parandalojë sëmundjen e Alzheimerit, por hipoteza është se do të përmirësojë vëmendjen dhe funksionin e kujtesës në pacientët që tashmë kanë rënie të hershme të kujtesës. Pra, është një studim trajtimi, jo një studim parandalimi. ”

NIKOTINA MUND TË NDIHMOJË ME DEPRESIONIN

Edhe pse nikotina mund të ndikojë në neuronet që prodhojnë dopaminë, ekspertët janë të ndarë në gjykimin e tyre mbi efektet që ka tek depresioni. Quik nuk mendon se ka ende prova të mjaftueshme, ndërsa Newhouse beson se këtu ka një potencial të vërtetë. “Në një studim pilot të shtimit të nikotinës tek të moshuarit me depresion gjetëm një efekt shumë të fortë pozitiv,” thotë Newhouse, duke theksuar se studimi u pranua kohët e fundit për botim. “Ne mendojmë se ekziston një potencial interesant për depresion, por nuk lidhet me dopaminën. Ajo që ne mendojmë është se nikotina ndryshon aktivitetin e rrjetit kortikal dhe është duke riorientuar aktivitetin e disa rrjeteve të brendshme në tru”.

NIKOTINA MUND TË NDIHMOJË ME PËRQËNDRIMIN

“E dimë që nëse jeni në ankth, nikotina do t’ju qetësojë dhe do të priret t’ju zgjojë nëse jeni të përgjumur,” thotë Newhouse i cili mbetet skeptik për sa i përket ndikimit të nikotinës tek njerëzit që nuk kanë probleme.

Ndërsa Newhouse nuk është mjaft i bindur, ka pasur një hulumtim interesant që sugjeron që nikotina mund të ketë një efekt të dobishëm në aspekte të caktuara të vëmendjes. Hulumtimet mbi duhanpirësit nga Universiteti i Sussex kanë arritur në përfundimin se nikotina mund të ketë një efekt të vogël, por domethënës në aftësinë për të mbajtur mend informacionin gjatë një periudhe të shkurtër kohe.

35-vjeçari rreh gruan dhe arrestohet/ Shkaku eshte per te qeshur ,,,,

Simpatia e deklaruar nga gruaja për këngëtarin Sinan Hoxha dhe e burrit për Anën, vajzën pjesëmarrëse në emisionin “Përputhen”, ka çuar në një grindje mes dy bashkëshortëve në kryeqytet, e cila ka përfunduar në dhunë dhe madje njëri prej tyre është arrestuar.

Ngjarja e pazakontë ka ndodhur natën e ndërrimit të viteve ku Saimir Bakalli së bashku me bashkëshorten dhe dy fëmijët kishte shkuar në shtëpinë e vjehrrit për Vitin e Ri.

Konflikti ka nisur në momentin kur bashkëshortja e Sajmirit kishte dashur të shihte në televizor këngëtarin Sinan Hoxha, të cilin ka thënë se e pëlqente.

Kjo gjë ka shkaktuar xhelozi te bashkëshorti, i cili e ka akuzuar se kishte më shumë se pëlqim ndaj tij.

Debati ka vijuar me tej kur bashkëshorti ka komplimentuar Anën e emisionit “Përputhen”.

Por ka qenë të bashkëshortja këtë herë ka reaguar ndaj bashkëshortit.

Grindja mes çiftit ku njeri e akuzonte për Anën dhe tjetri për Sinanin është ashpërsuar ndërsa debati ka kaluar edhe në dhunë fizike, ku Sajmiri ka qëlluar bashkëshorten, ndërsa kjo e fundit ka tentuar të vrasë veten me thikë.

Në këto çaste ka ndërhyrë babai i gruas, njëherësh vjehrri i Sajmirit për të ndarë çiftin por edhe ai është goditur nga dhëndri.

I gjithë debati ka ndodhur ne sy të dy fëmijëve të mitur të çiftit Bakalli të cilët kanë qenë spektatorë të skenës së shëmtuar të dy prindërve.

Më pas 35-vjeçari është larguar nga shtëpia, ndërsa dy të dhunuarit i janë drejtuar policisë ku e kanë kryer denoncimin.

Saimir Bakalli është arrestuar dy ditë me parë nga policia dhe këtë te enjte u soll në gjykatë ku u vlerësua me masën “arrest me burg” për akuzën e dhunës në familje, shkruan Ora.

Mësohet se 35-vjeçari ishte me arsim 8-vjeçar ndërsa bashkëshortja me arsim të mesëm.

Pse e beri kengen per spitalin e Fierit

Nga dje, këngëve isopolifonike i është shtuar edhe një këngë kushtuar presidentit turk. Grupi polifonik i Mallakastrës “Gjergj Aranitasi”, publikoi këngën dedikuar Rexhet Taip Erdoganit, si mirënjohje ndaj ndihmës që Turqia po i jep Shqipërisë për rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmeti në Laç dhe ndërtimin e një spitali në Fier.

Teksti i këngës është i mbushur me lëvdata dhe himne për udhëheqësin turk duke shprehur falënderim për ndihmën dhe mbështetjen që po i jep Shqipërisë, “si nëna evlatit”, sikundër thuhet në vargjet e saj.

Në vetëm një ditë pasi është hedhur, kënga ka marrë mijëra shikime në YouTube, por të shumta janë dhe kritikat në rrjetet sociale.

Si për ironi të fatit grupi mban emrin e Gjergj Aranitit që konsiderohet si një nga luftëtarët më të njohur në Shqipëri kundër Perandorisë Osmane pas heroit kombëtar, Skënderbeut.

Shqiptarët të dytët pas kinezëve

Ministria e Jashtme e Greqisë dhe Administrata e Decentralizimit publikojnë statistikat e investitorëve emigrantë dhe tabela përbën padyshim një surprizë të mirë për shqiptarët. Dinamika e komunitetit shqiptar në Greqi, në rritje të vazhdueshme vitet e fundit, përbën një fakt të padiskutueshëm. Dikur të vuajturit, të heshturit e të braktisurit, me vullnet të hekurt e shumë durim, tashmë përbëjnë një pjesë thuajse vendimtare për ecurinë e ekonomisë dhe shoqërisë greke.

Shifrat flasin vetë, krahu punëtor shqiptar inveson në sigurimet shoqërore, në të ardhurat tatimore, brezi i ri në përqindje të lartë të diplomuar e superkualifikuar, të gjitha të dhënat vërtetojnë se komuniteti gradualisht nuk thjesht rrëzon stereotipet, por fiton terren akoma dhe në sferat më të pabesueshme.

Statistikat e fundit janë ndër faktorët më tregues. Kështu, në kategorinë e lejeve të qëndrimit 5-vjeçare, të ashtuquajturat Golden Visa, me investim në pasuri të patundshme 250.000 euro për vitin 2019 shtetasit shqiptarë renditen pas Kinës. Ndërsa, për vitin e pandemisë 2020 renditen të parët.

“Vërtet, kush grek mund ta imagjinonte këtë në vitet 90?” një nga komentet më të përdorura sot në rrjetet sociale, nga kompetentë, juristë e aktivistë grekë për emigracionin. Kategoria e lejes së qëndrimit 5-vjeçare për investim parashikon një procedurë realitivisht të lehtë e të shpejtë, përderisa vendimi dhe leja dalin brenda 2 muajve nga kërkesa. Konkretisht, për shqiptarët nuk kërkohet as Visa e kategorisë D, pasi udhëtojnë lirshëm për 3 muaj në Schengen.

Aplikimi bëhet nga investitori ose përfaqësuesi ligjor, investimi duhet të jetë në shtëpi, tokë, hotel apo pasuri të palëvizshme, me leje qëndrimi të njëjtë pajisen dhe familjarët, ndërsa të drejtat që kanë janë akses si vendasit në sferën e shëndetësisë dhe arsimit si dhe rinovim të lejes me 5 vjet të tjera, nëse disponojnë akoma pronën e blerë.

Izraeli nuk është më një demokraci

Exhibition Welcome to Jerusalem | Jewish Museum Berlin

Jeruzalemi (CNN) Izraeli nuk është më një demokraci por një “regjim aparteid” i përkushtuar për të forcuar epërsinë e hebrenjve mbi palestinezët, tha grupi më i njohur i të drejtave të njeriut në vend në një raport të botuar të martën.

B’Tselem, i cili deri më tani e ka kufizuar punën e tij në shqyrtimin e çështjeve të të drejtave të njeriut në territoret palestineze, tani ka vendosur gjithashtu të shikojë atë që ai e quan “regjimin” e Izraelit midis lumit Jordan dhe Mesdheut.
“Më shumë se 14 milion njerëz, afërsisht gjysma e tyre hebrenj dhe gjysma tjetër palestinezë, jetojnë midis lumit Jordan dhe Detit Mesdhe nën një rregull të vetëm,” tha B’Tselem në një analizë të re të titulluar: “Një regjim i epërsisë hebreje nga lumi Jordan deri në Detin Mesdhe: Ky është aparteid ”.
Grupi i të drejtave të njeriut thotë se pikëpamja tradicionale e Izraelit si një demokraci që vepron krah për krah me një okupim të përkohshëm izraelit në territoret “imponuar rreth pesë milion subjekte palestineze … është divorcuar nga realiteti”.
“Më e rëndësishmja, dallimi ngatërron faktin se e gjithë zona midis Detit Mesdhe dhe lumit Jordan është e organizuar nën një parim të vetëm: përparimi dhe çimentimi i epërsisë së një grupi – hebrenjsh – mbi një tjetër – palestinezë,” B ‘ Tha Tselem në analizën e tij të diskutueshme.
Vitet e padrejtësisë kundër palestinezëve, duke arritur kulmin në ligjet që kanë rrënjosur diskriminimin, do të thotë se “hekuri për etiketimin e regjimit izraelit si aparteid është përmbushur”, tha B’Tselem.

Kështjellat e Akullit në Liqenin e Gjenevës, Wisconsin do të hapen të Premten

Ice Castles at Lake Geneva Set to Return as Early as This Month – NBC  Chicago

LIQENI GENEVE, Wis. (WLS) – Një atraksion i njohur dimëror në Liqenin e Gjenevës hapet të Premten

Kështjellat e Akullit thanë se do të hapet në orën 6 pasdite. E premte, 22 janar në Resort & Klubin Kombëtar të Gjenevës. Biletat janë në dispozicion për blerje të disponueshme duke filluar nga e marta.

ICe Castles, kompania sezonale e argëtimit me seli në Utah, është e njohur për krijimin e kështjellave të hollësishme të ndërtuara tërësisht nga akulli në disa qytete në të gjithë Amerikën e Veriut. Dimrin e kaluar, Kështjellat e Akullit në Liqenin e Gjenevës tërhoqën mijëra njerëz.

Protokollet COVID-19 do të jenë në vend, duke përfshirë maska ​​të detyrueshme, kapacitet të kufizuar, pastrim të shtuar të sipërfaqeve të larta të prekjes dhe shenja njëkahëshe në tunele dhe hapësira zvarritëse, sipas Kështjellave të Akullit.

Çdo të thotë “e Hëna Blu” dhe pse quhet dita më stresuese e vitit

Kriza e koronavirusit dhe kufizimet në jetën e përditshme që ajo sjell, ka ndikuar negativisht në shëndetin tonë mendor. Por ‘e Hëna Blu’ është emri që i është dhënë një dite në janar, që pretendohet të jetë dita më depresive e vitit. Zakonisht është e hëna e tretë e muajit dhe për këtë vit është dita e sotme, data 18 janar 2021.

Koncepti u botua për herë të parë si pjesë e një njoftimi për shtyp të vitit 2005 nga kompania e pushimeve Sky Travel, ku u quajt dita ku askush nuk ka dëshirë të udhëtojë nën qiellin gri dhe kjo agjenci e përdori termin për të ngjallur më shumë interes e për të tërhequr më shumë klientë.

Si e konceptojnë organizatat e shëndetit mendor ‘te hënën blu’?
‘Mind’, një organizat e njohur e shëndetit mendor, për vite me radhë ka shperndarë mitin rreth të Hënës Blu.

Ajo thotë se depresioni është një gjendje serioze e cila mund të prekë njerëzit në çdo ditë.

Shefi i Informacionit i ‘Mind’ Stephen Buckley ka thënë më parë e Hëna Blu kontribuon në “keqkuptime të dëmshme” në lidhje me depresionin dhe “banalizon një sëmundje që mund të jetë kërcënuese për jetën”.

Ai tha: “Nuk ka asnjë provë të besueshme që sugjeron që një ditë në veçanti mund të rrisë rrezikun që njerëzit të ndihen të depresionuar.”

“Ka sigurisht disa gjëra që mund t’i bëjnë njerëzit të ndjehen të dëshpëruar në këtë kohë të vitit, të tilla si tensionet financiare pas Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, moti i keq dhe orët e shkurtra të dritës. Sidoqoftë, depresioni nuk është vetëm një ngjarje njëditore. “

Policia ne Kanada nxjerr forcerisht nje mik te ftuar ne nje familje

Ngjarja ka ndodhur ne Quebec ne Canada, kur nje banor ka njoftuar policine se tek komshia e tij jane te ftuar njerez qe i kaloje 6 persona ne familje.Ligji ekstra per karantinen percakton vetem 6 persona mund te festojne keto festa, ndaj policia ka trokitur ne dere duke nxjerr personin e tepert ne debore forcerisht.

Menjehere kane shperthyer komente per policine kanadeze duke e quajtur ate nje gestapo ne kete kohe ,por dhe te tjere komentues qe e kane marre me te qeshur kete veprim te policise kanadeze.Personi i nxjerr forcerisht nga shtepia te pakten e priti vitin e ri ne 2021 mes miqesh nderko qe e nisi me sherre me policine duke paramenduar qe do kete pune me ta per kete vit te ri,te pakten sipas profecive tona.

Mjeku i pushuar nga puna: I mëshiroj ata që kanë firmosur largimin tim

Mjeku i Urgjencës Kombëtare Ilir Allkja u shpreh në News 24 se së bashku me disa mjekë mendojnë se është arritur imuniteti i tufës dhe se kur të vijë vaksina ajo nuk do të nevojitet. Sipas tij, pranvera do jetë pa koronavirus.

“Zoti na ka me sy të mirë, rastet e infektimeve po bien. Unë dhe kolegë të mi mendojmë se 60% e kanë kaluar, është arritur imuniteti i tufës. Besoj shumë që pranvera do jetë pa koronavirusin dhe pa disa viruse të tjera”, tha ai.

Lidhur me menaxhimin e pandemisë, Allkja përsëriti kritikat e tij.

Advertisements

“Në fillim fare u la jashtë lufte mjeku i familjes, që është mjeku i bazës, kontakti i parë i çdo të sëmuri. Jo vetëm që u la jashtë por u centralizua marrja e informacionit, dhënie e informacionit, u centralizua reagimi. kush kishte shqetësime duhet të fliste me 127 jo me mjekun e familjes. E kuptuan këtë gafë dhe në prill futën në lojë dhe mjekun e familjes. Ka shumë gjëra që për mua janë bërë gabim dhe duhet të ishin bërë më mirë. Kjo nuk bëhej me skuadër partizanësh por profesionistësh. Skuadër partizanësh, mjekët e zgjedhur me preferenca partiake. Unë jam mjek dhe iu kam shërbyer njësoj të gjithëve. Nuk kam dashur të di se kush është ky, cilës parti i përket. Ne i shërbejmë jetës, pacientit. Në daljet e mia për media për këtë kam folur për t’iu shërbyer më mirë njerëzve. Është më mirë 10 kritika se 10 të sëmurë më shumë. Një kritikë nuk e dëmton sistemin e shëndetësor, aspak. Përkundrazi unë kërkova më shumë siguri në punë dhe qeveria duhet të përgjigjej pozitivisht, nuk kishte pse të më linçonte publikisht. Të pyesim miq e të afërm, nëse dinë një kryeministër në glob që të ketë linçuar publikisht një mjek vetëm pse ka kërkuar siguri në punë”, deklaroi mjeku Allkja.

Sipas tij, rastet po vijnë në rënie, numri i infektimeve po vjen në rënie dhe unë kam besim të fortë që në pranverë pothuaj do jetë drejt finishit dhe nuk do kemi nevojë për vaksinë.

“Vaksina do të vijë atëherë kur nuk do na duhet më. E shoh larg arritjen e vaksinës. Pashë që para një jave filloi vaksinimin Greqia, Serbia, ndërkohë që asnjë km i këtyre vendeve nuk udhëtoi me tam-tam-e, kryeministri jonë i mëshon propagandës. Pikërisht se kam qenë kritik me propagandën qeverisëse jam sot i papunë”, tha ai.

Mesazhi i fundit i mjekut të urgjencës, i shkarkuar sot nga puna nga QSUT ishte për ata që firmosën largimin e tij, por dhe për shqiptarët.

“Unë nuk kam asgjë personale, i mëshiroj ata që kanë firmosur largimin tim nga puna. I uroj gjithë shqiptarëve një vit të mbarë dhe plot shëndet në ditët që do të vijnë”, tha ai.