Biden shpalos sot planin kundër koronavirusit

Presidenti Joe Biden dhe Nënpresidentja Kamala Harris po i kushtojnë një vëmendje të madhe përgjigjes të qeverisë federale ndaj pandemisë së koronavirusit.

Zoti Biden pritet të mbajë sot (të enjten) një fjalim rreth planeve të administratës së tij si dhe të nënshkruajë disa urdhra ekzekutivë e të ndërmarrë veprime të tjera lidhur me pandeminë.

Si Presidenti Biden ashtu edhe Nënpresidentja Harris do të informohen nga ekipi i tyre i koronavirusit në lidhje me gjendjen aktuale të programeve të vaksinimit që po kryhen në të gjithë vendin.

Presidenti Biden ka vendosur tashmë si objektiv që të rrisë ndjeshëm nivelin e vaksinimeve, me synim injektimin e 100 milionë dozave në 100 ditët e para të administratës së tij.

Vaksinimet në Shtetet e Bashkuara filluan në mesin e muajit dhjetor duke u përqendruar tek punonjësit e kujdesit shëndetësor në vijën e parë të frontit dhe ata që jetojnë në institucione të kujdesit afatgjatë shëndetësor. Sipas të dhënave të ofruara nga Qendrat e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve deri të mërkurën në mëngjes rezultojnë të jenë injektuar 16.5 milionë doza. Të dyja vaksinat që kanë marrë miratimin për përdorim urgjent nga entet rregullatore amerikane duhet të merren me dy doza.

Presidenti i ri është zotuar të marrë masa shumë më agresive për të vendosur nën kontroll situatën krahasuar me paraardhësin e tij, duke nisur me respektimin më rigoroz të udhëzimeve të shëndetit publik. Por ai përballet me pengesa të forta e me paqartësi nëse republikanët e kongresit do ta ndihmojnë të miratojë një paketë lehtësuese ekonomike prej 1.9 trilionë dollarësh si dhe paketën e përgjigjes ndaj COVID-19 në kushtet kur virusi po përhapet me shpejtësi në shumicën e shteteve dhe kur shpërndarja e vaksinave po kryhet ngadalë.

Ne duhet të kërkojmë nga amerikanët e thjeshtë të bëjnë atë që u takon” tha Jeff Zients, zyrtar i Shtëpisë së Bardhë që drejton përgjigjen kombëtare ndaj pandemisë. “Mposhtja e virusit kërkon një përpjekje të koordinuar në të gjithë vendin“, shtoi ai.

Zyrtarët e administratës Biden thonë se gjatë tranzicionit ata u përballën me një mungesë bashkëpunimi nga administrata Trump. Ata thonë se nuk kanë informacion të plotë rreth veprimeve të paraardhësve të tyre mbi shpërndarjen e vaksinave dhe se po përballen me një mori ankesash nga shtetet që thonë se nuk po marrin vaksina në sasi të mjaftueshme edhe kur u kërkohet të vaksinojnë më shumë kategori njerëzish.

Presidenti Biden pranoi urgjencën e misionit në fjalimin e tij të inugurimit. “Ne po hyjmë në atë që mund të jetë periudha më e vështirë dhe më vdekjeprurëse e virusit”, tha ai përpara se t’u kërkonte amerikanëve që të bashkoheshin me të në një moment heshtjeje për të nderuar më shumë se 400,000 amerikanë që kanë vdekur nga COVID-19.

Presidenti demokrat ka orientuar Agjencinë Federale të Menaxhimit të Emergjencave të fillojë ngritjen e qendrave të vaksinimit, duke synuar që 100 të tilla funksionale brenda një muaji. Ai ka urdhëruar Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve të fillojnë një program për t’i bërë të vaksinat të disponueshme përmes farmacive lokale duke filluar nga muaji tjetër. Presidenti Biden po mobilizon Shërbimin e Shëndetit Publik që të ndihmojnë në terren lokalitetet lidhur me vaksinat.VOA

Kreu i OBSH-së bën thirrje: Nuk është e drejtë që të rinjtë në vendet e pasura të vaksinohen përpara mjekëve në vendet e varfra

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka shpërthyer ndaj vendeve të pasura, duke lëshuar kritika sa i takon fushatës së vaksinimit. Tedros Adhanom Ghebreyesus pohoi se nuk mund të vaksinohen të rinjtë e vendeve të pasura, përpara mjekëve në vendet e varfra.

Sipas kreut të OBSH, bota është në prag të një dështimi katastrofik moral. Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se është e drejtë që qeveritë t’i japin përparësi vaksinimit të punonjësve të shërbimit shëndetësor dhe njerëzve të moshuar së pari. Nga ana tjetër ai thekson se nuk është e drejtë që të shëndetshmit dhe të rinjtë në vendet e pasura të vaksinohen përpara punonjësve të shërbimit shëndetësor në vendet më të varfra.

“Unë duhet të jem i prerë: bota është në prag të një dështimi katastrofik moral – dhe çmimi i këtij dështimi do të paguhet me jetë në vendet më të varfra të botës,” tha ai.

CDC të kërkojë nga të gjithë udhëtarët ajrorë në SH.B.A. të tregojnë testin negativ të koronavirusit

Telephonic Press Briefing with Disease Control and Prevention (CDC)  Representatives | U.S. Embassy & Consulates in Brazil

(CNN) Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thanë të Martën se do të kërkojë një test negativ Covid-19 nga të gjithë pasagjerët e ajrit që hyjnë në Shtetet e Bashkuara – një veprim që thotë se mund të ndihmojë në ngadalësimin e përhapjes së koronavirusit.

Udhëtarëve ajror do t’u kërkohet të marrin një test viral brenda tre ditësh para se të niset fluturimi i tyre në Shtetet e Bashkuara dhe të sigurojnë dokumentacionin me shkrim të rezultateve të tyre laboratorike, ose dokumentacionin e rikuperimit nga Covid-19, tha agjencia në një deklaratë për CNN .
Drejtori i CDC, Dr. Robert Redfield pritet të nënshkruajë urdhrin të Martën dhe ai do të hyjë në fuqi në 26 Janar.
“Variantet e virusit SARS-CoV-2 vazhdojnë të shfaqen në vendet rreth botës dhe ka prova të rritjes së transmetueshmërisë së disa prej këtyre varianteve,” tha CDC në një deklaratë. “Me SH.B.A. tashmë në statusin e rritjes, kërkesa e testimit për pasagjerët ajror do të ndihmojë në ngadalësimin e përhapjes së virusit ndërsa ne punojmë për të vaksinuar publikun Amerikan.”

Advertisements


Nëse një pasagjer nuk siguron dokumentacionin e një prove negative ose rikuperimi, ose zgjedh të mos marrë një provë, linja ajrore nuk duhet të lejojë që pasagjeri të hipë, tha CDC.N”Testimi nuk eliminon të gjitha rreziqet, por kur kombinohet me një periudhë të qëndrimit në shtëpi dhe masat paraprake të përditshme si mbajtja e maskave dhe distancimi shoqëror, ai mund ta bëjë udhëtimin më të sigurt, më të shëndetshëm dhe më të përgjegjshëm duke ulur përhapjen në aeroplanë, në aeroporte dhe në destinacionet “, tha Redfield në deklaratë.

Vuçiç: Serbia e gatshme të japë vaksina edhe për shqiptarët e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, pas takimit të ekipit operativ për vaksinimin dhe kreut shtetëror tha se vaksinimi masiv fillon sot në Serbi dhe se është e rëndësishme për qytetarët të kuptojnë se Serbia po ndryshon të ardhmen edhe në aspektin ekonomik.

I pyetur pse Serbia dhuroi 8.000 vaksina Pfizer kundër koronavirusit për Maqedoninë e Veriut, Vuçiç shtroi pyetjen se çfarë vlen vaksina për Serbinë, nëse fqinjët janë në telashe dhe se duhet ndihmuar fqinjët kur janë në vështirësi.

“Mendoj se kjo tregon përgjegjësinë tonë dhe se nuk jetojmë në një ‘botë të izoluar’”, tha Vuçiç.

Presidenti serb gjithashtu tha se nuk e ka asnjë problem për të ndihmuar Shqipërinë dhe se Beogradi zyrtar është i gatshëm të japë vaksina edhe për shqiptarët e Kosovës, duke shtuar se nuk do të mund të refuzonte nëse Bosnje e Hercegovina kërkonte ndihmë, gjegjësisht entiteti Republika Sërpska i BeH-së.

Vuçiç tha se vlerësimet për ritmin e vaksinimit në Serbi janë të ndryshme, por se gjithçka që është më shumë se 10.000 njerëz të vaksinuar çdo ditë është e jashtëzakonshme.

Ai shtoi se për të filluar me vaksinimin masiv u duhej të prisnin sasi më të mëdha të vaksinave, pasi kjo mund të bëhej vetëm kur kishte gjysmë milioni doza vaksinash.

Vuçiç theksoi se Serbia ka tre vaksina, Pfizer, Sputnik V dhe Sinofarm, duke shtuar se negociohet me Poloninë dhe “AstraZenek” që Serbia të marrë 800.000 doza të kësaj vaksine përmes Polonisë.

Ai gjithashtu tha se po negociohet me kompaninë “Johnson&Johnson” dhe “Moderna”, vaksina e së cilës mund të jetë në dispozicion për qytetarët e Serbisë në vjeshtë. Presidenti serb tha se edhe ai do të vaksinohet ditët e ardhshme, kur t’i aprovojnë mjekët, ndërsa kryeministrja Ana Brnabiç tha se 351.000 njerëz kanë aplikuar për vaksinim deri më tani./Anadolu Agency (AA).

Rama shpjegon marreveshjen sekrete me Pfizer

Kryeministri Edi Rama foli në lidhje me marrëveshjen me kompaninë Pfizer për 500 mijë doza vaksine anti-Covid, që pritet të ratifikohet në Kuvend.

Kreu i qeverisë përsëriti edhe një herë se BE nuk pa përtej kufijve të vetvetes dhe e la fatin e vaksinimit në rajonin tonë, në mundësinë e marrëveshjes bilaterale.

Ai shpjegoi se përse janë porositur vetëm 500 mijë doza, duke theksuar se çmimi është i panegociueshëm dhe rrugës mund të arrihen marrëveshje edhe me kompani të tjera.

“Për ne që gjendemi në vende që nuk janë anëtare të BE kjo s’është e panjohur. BE nuk pa përtej kufijve të vetvetes dhe e la fatin e vaksinimit të njerëzve në rajonin tonë, në atë që u quajt mundësi për marrëveshje bilaterale, gjë që ka bërë që sot përjashto Serbinë dhe Shqipërinë, asnjë vend tjetër nuk ka filluar me vaksinimin. Vendet e rajonit kanë parapaguar për të pasur akses përmes Covax-it, një platformë që ende nuk është hapur, do të thotë akoma s’ka filluar furnizmi përmes Covax-it.

Ne kemi ndeshur në vetë të parë vështirësinë e marrëdhënieve bilaterale, për shkak se ka edhe një element tjetër që duhet ditur dhe mbajtur parasysh, që vendet për të bërë marrëveshje me njëra tjetrën, qoftë për të dhuruar, shitur, qoftë për të shkëmbyer duhet te marrin leje nga kompania Pfizer, përndryshe ky transaksion është i pamundur. Kështu është shkruar edhe në marrëveshjen që ne kemi përfunduar, dhe do të ratifikojmë këtu në Kuvendin e Shqipërisë”, tha Rama.

Do të ishte e nxituar dhe e gabuar që të kontraktonim menjëherë të gjithë sasinë e nevojshme të vaksinave, duke pasur parasysh edhe çmimin që është çmim fiks dhe i panegociueshëm për asnjë nga vendet. Por duke pasur parasysh edhe procesin e vaksinimit që është një proces me dy doza i përshkallëzuar më tej, dhe me një sërë elementësh që ne i kemi siguruar, por në tërësinë e vet kjo vaksinë ka shtrenjtësi në raport me të tjerat. Nga njëra anë ne kemi siguruar me Pfzier akses për doza të mëtejshme, nga ana

tjetër i kemi lënë veten hapësirë për zgjedhje të tjera. Jemi në komunikim me kompanitë dhe një sërë shtetesh të tjera. Procesi i shpërndarjes është shumë më i ndërlikuar nga ç’duket. Besoj e keni ndjekur deklaratën e fundit të OBSH që ka folur me shqetësim për katastrofën e mundshme morale në nivel global, për mos realizim të askesit për vaksinim”, u shpreh më herët kreu i qeverisë.

PANORAMA.AL

Karta Dhuratë Falas për Banorët e Vaksinuar të Çikagos

Një lokal në lagjen Roscoe Village të Çikagos po ofron karta dhuratë për banorët që kanë marrë vaksinimin e koronavirusit.

Village Tap, e vendosur në 2055 W. Roscoe St., tha në një prononcim se njerëzit që mund të tregojnë prova se janë vaksinuar mund të marrin një kartë dhuratë prej 10 dollarësh.

“Duke u vaksinuar, ju po tregoni se kujdeseni për ne dhe po bëni pjesën tuaj për të ndihmuar të gjithë ne të shkojmë një hap më afër normales,” .

Gjermania kërkon urgjentisht infermierë nga Ballkani

Nursing job opportunities in germany

Gjermania ka numër të mjaftueshëm shtretërish intensivë dhe aparatesh intubimi, problemi qëndron tek mungesa e personelit që do duhet të verë në punë aparatet.

Se sa efektiv është një sistem shëndetësor, këtë ta teston menjëherë një situatë krize. Edhe në Gjermaninë e pasur dhe me një sistem shëndetësor ndër më cilësorët në botë, ekziston frika e kolapsit të sistemit shëndetësor, kjo jo për shkak të mungesës së mjeteve -por të burimeve njerëzore. Mungesa e infermierëve e kujdestarëve ka qenë një problem i njohur edhe para krizës së Coronës. Por Corona e ka nxjerrë edhe më në pah këtë problem. Tani për shkak të mungesës së infermierëve, “Berliner Charite” po kërkon të rimarrë në punë ish-infermierët, që situata të mos dalë nga kontrolli si Susanne Wiegand.

Gjermania ka vende për shtretërit intensivë, po ashtu materialet e mjetet. Shqetësim mbeten mungesa personelit. Gjithnjë e më shpesh dëgjohet, se pavionët e trajtimit intensiv në spitalet gjermane po arrijnë kufijtë e kapaciteteve të tyre

Kur Gjermania u përfshi nga vala e parë e pandemisë së Coronës, Susana Ëiegand doli vullnetare për të punuar si infermiere. Në spitalin “Berliner Charite” ajo punon me orar të kufizuar në një pavion të intensivit.

Para 25 vitesh ajo përfundoi shkollën e infermierisë, por në fund vendosi për një profesion tjetër. Tani kolegët janë mirënjohës që Susana është kthyer. Kur mbaron turnin 9 orë me pacientë të infektuar me Corona, ajo shkon në zyrë për të kryer formalitetet për punën e saj të parë me orar të plotë.

“Nuk ndjehem mirë me veten të rri në shtëpi, kur kolegët e mi në pavionin intensiv strapacohen, kur e di që unë jam e specializuar për këtë dhe mund të ndihmoj shumë mirë. Prandaj po e bëj, është diçka e vetëkuptueshme për mua”, thotë Susanna Ëiegand. E ndihma e saj vërtet nevojitet këto kohë. Sistemi shëndetësor gjerman e ka përballuar deri më tani situatën, megjithë numrin në rritje të infektimeve, por gjithnjë e më shpesh dëgjohet, se pavionët e trajtimit intensiv në spitalet gjermane po arrijnë kufijtë e kapaciteteve të tyre.

Shtretërit intensivë mund të shërbehen vetëm pjesërisht

Judith Heepe, drejtoreshë e infermierisë në Charite e vë gishtin në plagë, kur flet për problemet e sistemit shëndetësor gjerman. “Ne kemi mjaft aparate intubimi. Kemi plot vend për shtretërit intensivë, po ashtu nuk na mungojnë materialet e mjetet. Ajo që na shqetëson, është se të gjithë ata shtretërit intensivë që jepen si shifra mund të shërbehen vetëm pjesërisht, kjo sepse thjesht na mungon personeli.”

Infermierja vullnetare Susanna Ëiegand e di se sa e vështirë është puna në këto kushte. “Pavioni i intensivit është i mbushur plot. Dhe kur ke tre apo katër pacientë me Covid dhe ke vetëm një infermier në dispozicion, është shumë e vështirë. Këtu gjërat zhvillohen shpejt, shumë shpejt. Ndodh që kur dal nga puna, të iki në shtëpi me një ndjenjë të trishtë, sepse nuk munda t’i jap pacientit atë vëmendje, që do doja t’ia jepja.” Susana Wiegand, thotë, se megjithë barrën e rëndë e ka rigjetur dashurinë për punën e dikurshme. Ajo thotë, se e mendon edhe rikthimin me orar të plotë në spital. Por për këtë duhet të përmirësohen njëherë kushtet e punës në spitale.

Humbin jetën 23 persona pas marrjes së dozës së parë të vaksinës antiCovid në Norvegji

Zyrtarët norvegjezë po rishikojnë rekomandimet e tyre për të gjithë ata persona që marrin vaksinën anti-COVID. Agjencia Norvegjeze e Barnave raportoi se shumë persona të moshuar që morën një dozë të vaksinës humbën jetën pas efekteve anësore. Në total 23 qytetarë kanë humbur jetën pasi morën vaksinën e Pfizer. Të gjitha rastet u shënuan tek pacientë në shtëpitë e të moshuarve, mbi moshën 80 vjeç. Ethe, të përziera dhe diarre ishin ndër efektet anësore tek 13 prej tyre bën me dije zyrtarët, çka dhe mund të kenë çuar në vdekjen e këtyre personave.

Në të gjithë botën, pas çdo fushatë vaksinimi masiv duke pasur parasysh numrin e madh të njerëzve të përfshirë, zyrtarët presin që të raportohen vdekje dhe efekte anësore të rënda. Por, përcaktimi nëse vaksina shkaktoi ose jo vdekje mund të jetë shumë sfiduese dhe kërkon që të gjitha shkaqet e tjera të mundshme të përjashtohen.

Babagjyshi i vdekjes/ Shkon në 27 numri i viktimave në azilin e të moshuarve

Ka shkuar në 27 bilanci i vdekjeve në një azil të moshuarish në Belgjikë, pas një feste me Babagjyshin muajin e kaluar.

Në 4 dhjetor, azili i Molit, në veri të Belgjikës, organizoi një festë me Babagjyshin, i cili shpërndau dhurata, por, njëkohësisht, edhe koronavirusin.

Që nga ajo ditë, në azil ka pasur 130 raste me Covid-19 dhe 27 viktima.

Belgjika, me 11,5 milionë banorë, është një nga vendet e goditura ashpër nga pandemia, me 19 441 viktima zyrtare, shumë prej të cilëve janë regjistruar nëpër azile.