Rrëzohet një tjetër avion me skuadrën në bord: humbin jetën 4 futbollistë e presidenti i klubit

Një tjetër tragjedi ajrore për futbollin brazilian, pas asaj që goditi ekipin e Chapecoense më 28 nëntor 2016, gjatë rrugës për në Kolumbi, për finalen e Copa Sudamericana. Këtë mëngjes rreth orës 8.15, në aeroportin privat të Luzimangues, Porto Nacional (60 kilometra në jug të Palmas, kryeqyteti i shtetit të Tocantins), një aeroplan që transportonte Palmas Futebol e Regatas, një formacion i Serisë D, pësoi dëmtime gjatë ngritjes duke u rrëzuar në një pyll në fund të pistës: katër lojtarë humbën jetën, ashtu si presidenti i klubit dhe piloti i avionit. Mjeti duhet të shkonte në Goiânia për ndeshjen me Vila Nova për Copa Verde, e planifikuar të hënën. Në bord ishin futbollistët Lucas Praxedes (23 vjeç), Guilherme Noé (28), Ranule (27) dhe Marcus Molinari (23), presidenti Lucas Meira (32) dhe piloti, të identifikuar si “Komandant Wagner”.

“Me trishtim të thellë morëm lajmin e rrëzimit të avionit me lojtarët dhe presidentin e Palmas në bord – është postimi ngushëllues i Chapecoense – Fatkeqësisht ne e dimë se si është ky moment i dhimbjes së pakalueshme për humbjet e pariparueshme dhe do të donim që askush të mos i provonte. Shprehim ndjenjën e forcës dhe solidaritetin tonë të plotë me familjen, miqtë, shokët e skuadrës dhe tifozët. Ju nuk do të jeni vetëm “.

Ish ushtaraku i njohur fierak Hysni Aliaj nderron jete ne Chicago.

Sot ne mengjes u nda nga jeta ne chicago nje fierak,te gjithe besoj e mbajne mend drejuesin e deges ushtarake ,nje mesoburre i qeshur dhe fjalepak, sidomas fieraket e lagjes 1 maj e kujtojne kete burre per fjalen fisnike qe ai nxirte nga goja.

E pra sot COCOJA jone u nda nga shqiptaret ne chicago ,nje njeri me pak ne diaspore, por nje humbje per te gjithe ne ,pasi shkoj nje njeri qe i degjohej fjala dhe vendimi i tij i drejte.Kjo eshte jeta te gjithe do shkojme ,me thoshte kur shpesh pinim kafene e mengjesit se bashku ,dhe une per ta ngushelluar i recitoja vargjet e Lasgushit:

kush me vrap, kush me kale, kush me hape, kush me ngadale………

Hysni Aliaj jetoj nje kohe te gjate me te gjithe femijet e tij .tre djemte dhe dy vajzat bashke dhe niper e mbesa plot ketu ne chicago,por duke qene nje ish intelektual ,ai edukoje te niperit dhe mbesat, dashurine per shkollen, per librin, dhe frytet e kesaj deshire ,sot niper e mbesa te tij u bene doktore e dentiste, profesore dhe manxhere, qe punojne ne chicago.Dashuria per vendlindjen e tij, Drizare ne Mallakaster u shpreh nepermjet librave me kujtime qe ai la pas,si krijmatri letrare per vendlindjen, per familjen dhe shoket e tij.Por amaneti per tu prehur ne token meme pavarsisht kohes ne kete pandemi do behet realitet duke derguar qe te prehet ne atdhe.Familja do te njoftoje per veprimet e menvoneshme.

Ja njoftimi i familjes ne chicago

Ju njoftojme se sot ne dt 01/23/2021 u nda nga jeta miku yne z Hysni Qamil Aliaj.
Ka lindur ne Drizar te Mallakastres ne 4 Shkurt 1935.
Pas perfundimit te Normales ne Elbasan filloi punen si mesues ne vendlindje.
Pas perfundimit te ushtrise filloi te kontribuoje ne strukturat e ushtrise per 30 vjet si oficer ne detyra te rendesishme ne Divizionin e Fierit.
Krahas punes ka kontribuar si n/kryetar i veteraneve te luftes per rrethin e Fierit.
Per 17 vjet Ai jetoi ne Chicago te Illinoisit.
Semundja e rrende i mori jeten sot duke lene ne pikellim te thelle femijet, mbesat, stermbesat dhe gjithe miqte qe i deshte dhe e donin.  

Ne emer te komunitetit shqiptar ne chicago si dhe te sofres fierake i shprehim ngushellime familjes duke i kujtuar si Hysni Aliaj rron perjete ne mendjet dhe zemrat e kujto qe flet shqip me jeten dhe vepren e tij.NGUSHELLIME,,,,,

Larry King vdes ne moshen 87 vjecare

Larry King, CNN's Question-and-Answer Man for a Quarter-Century, Dies at 87  | Hollywood Reporter

(CNN) Larry King, drejtuesi i vjetër i CNN i cili u bë një ikonë përmes intervistave të tij me prodhues të panumërt të lajmeve dhe ndjeshmërisë së tij të përkohshme, ka vdekur. Ai ishte 87 vjeç.

King priti “Larry King Live” në CNN për mbi 25 vjet, duke intervistuar kandidatë presidencialë, njerëz të famshëm, atletë, yje të filmit dhe njerëz të përditshëm. Ai doli në pension në 2010 pasi regjistroi më shumë se 6,000 episode të shfaqjes.

Nikotina dhe katër përfitimet prej saj

Kush e kishte menduar më parë se do të lexonte një artikull që përmend disa nga përfitimet e nikotinës? Le ta sqarojmë një gjë: cigaret janë të dëmshme, por, nikotina nuk është e njëjta gjë me cigaret. Stimuluesi i zakonshëm që gjendet tek duhani gjendet gjithashtu dhe në sasi më të vogla në patëllxhanë dhe domate.

Në një artikull nga Nick English në portalin amerikan Vice.com, renditen 4 prej benefiteve kryesore të Nikotinës. Në këtë artikull përmendet se ka një sërë provash që sugjerojnë përfitime potenciale neurologjike që meritojnë vëmendje. Studimet më të mëdha të ndërmarra ndonjëherë, lidhen me sëmundjen e Parkinsonit dhe Alzhaimerit, të cilat janë duke u zhvilluar dhe konkluzionet e tyre mund të ndryshojnë dukshëm mënyrën se si do të trajtohet nikotina në të ardhmen.

NIKOTINA MUND TË NDIHMOJË PËR TË LUFTUAR PARKINSONIN

Të dhënat epidemiologjike kanë treguar prej kohësh që duhanpirësit megjithëse kanë më shumë të ngjarë të preken nga sëmundje të zemrës apo goditje në tru, në të vërtetë kanë më pak të ngjarë të zhvillojnë sëmundjen e Parkinsonit. Ka qenë e vështirë që studiuesit të marrin fonde për studime njerëzore, por kërkimet e realizuara ndër vite mbi gjitarët e tjerë kanë prodhuar disa rezultate mjaft pozitive që kanë mundësuar financimin nga Michael J. Fox Foundation të një studimi që po zhvillohet aktualisht.

“Me kalimin e viteve, njerëzit kanë testuar këtë ide tek minjtë, kavjet dhe majmunët, dhe ne zbuluam se nikotina mund të mbrojë kundër dëmtimit që ndodh në trurin e majmunëve nga sëmundja e Parkinsonit”, thotë Maryka Quik, Studiuese në Institutin e Parkinsonit.

Kjo mund të jetë për shkak se molekula e nikotinës përshtatet në receptorët për acetilkolinën neurotransmetuese, e cila mund t’i japë asaj aftësinë për të moderuar receptorët në tru.

“Në sëmundjen e Parkinsonit ka një degjenerim të neuroneve, dhe nikotina ka treguar se rrit disa faktorë në tru,” thotë Quik. “Kështu që është e mundur që nikotina të mund të parandalojë pjesërisht degjenerimin që ndodh në tru përmes rritjes së këtyre faktorëve.”

Gjithsesi kjo nuk do të thotë që njerëzit duhet të pijnë duhan për të kuruar Parkinsonin, por të ndjekin këshillat e mjekut.

NIKOTINA MUND TË PËRMIRËSOJË FUNKSIONIMIN E TRURIT TE NJERËZIT ME PROBLEME KONJUNKTIVE

Është vërejtur që nikotina duket se zvogëlon humbjen e neuroneve që prodhojnë dopaminë në tru, kjo është një arsye pse mund të ketë aplikime për sëmundjen e Parkinsonit dhe sëmundjen e Alzheimerit. Disa studime paraprake mbi subjektet që vuajnë nga dëmtimi i butë konjunktiv, kanë zbuluar se përdorimi i kapsulave me nikotinë gjatë disa muajve tregoi përmirësime të konsiderueshme në vëmendje, memorie dhe vlerësime të dëmtimeve konjunktive.

Paul Newhouse, drejtor i Qendrës së Mjekësisë Konjuktive të Universitetit Vanderbilt, ka studiuar rolin e nikotinës në çrregullimet neurologjike për 30 vjet dhe aktualisht është duke ndërmarrë një studim me 300 të moshuar.

“Në studime të tre Universiteteve të ndryshme, ne testuam nëse kapsula e nikotinës transdermale mund të ndihmonte pacientët të cilët po zhvillojnë shenja të hershme të humbjes së kujtesës që shpesh çojnë në Alzheimer dhe zbuluam se ka prova domethënëse të përmirësimit të performancës njohëse si në vëmendje ashtu edhe në memorie ,” tha ai. “Kjo nuk nënkupton domosdoshmërish që nikotina në vetvete mund të parandalojë sëmundjen e Alzheimerit, por hipoteza është se do të përmirësojë vëmendjen dhe funksionin e kujtesës në pacientët që tashmë kanë rënie të hershme të kujtesës. Pra, është një studim trajtimi, jo një studim parandalimi. ”

NIKOTINA MUND TË NDIHMOJË ME DEPRESIONIN

Edhe pse nikotina mund të ndikojë në neuronet që prodhojnë dopaminë, ekspertët janë të ndarë në gjykimin e tyre mbi efektet që ka tek depresioni. Quik nuk mendon se ka ende prova të mjaftueshme, ndërsa Newhouse beson se këtu ka një potencial të vërtetë. “Në një studim pilot të shtimit të nikotinës tek të moshuarit me depresion gjetëm një efekt shumë të fortë pozitiv,” thotë Newhouse, duke theksuar se studimi u pranua kohët e fundit për botim. “Ne mendojmë se ekziston një potencial interesant për depresion, por nuk lidhet me dopaminën. Ajo që ne mendojmë është se nikotina ndryshon aktivitetin e rrjetit kortikal dhe është duke riorientuar aktivitetin e disa rrjeteve të brendshme në tru”.

NIKOTINA MUND TË NDIHMOJË ME PËRQËNDRIMIN

“E dimë që nëse jeni në ankth, nikotina do t’ju qetësojë dhe do të priret t’ju zgjojë nëse jeni të përgjumur,” thotë Newhouse i cili mbetet skeptik për sa i përket ndikimit të nikotinës tek njerëzit që nuk kanë probleme.

Ndërsa Newhouse nuk është mjaft i bindur, ka pasur një hulumtim interesant që sugjeron që nikotina mund të ketë një efekt të dobishëm në aspekte të caktuara të vëmendjes. Hulumtimet mbi duhanpirësit nga Universiteti i Sussex kanë arritur në përfundimin se nikotina mund të ketë një efekt të vogël, por domethënës në aftësinë për të mbajtur mend informacionin gjatë një periudhe të shkurtër kohe.

Cfare firmosi Presidenti Biden ne diten e pare?

Presidenti Biden ditën e tij të parë në detyrë të Mërkurën propozoi një projekt-ligj për imigracionin që përmban një rrugë drejt shtetësisë për emigrantët e padokumentuar dhe i bën ëndërrimtarët – emigrantë të rinj pa dokumente të cilët u sollën në SH.B.A. si fëmijë – menjëherë të kualifikuar për kartat e gjelbërta.

Ai gjithashtu nënshkroi një memorandum që drejtonte Sekretarin e Sigurisë Kombëtare për të ndërmarrë veprime që synojnë “ruajtjen dhe forcimin” e programit të veprimit të shtyrë për mbërritjet e fëmijërisë (DACA). Një urdhër i veçantë ekzekutiv shfuqizoi një politikë të diskutueshme të ndalimit të udhëtimit të vendosur nga ish presidenti Trump që ndalonte hyrjen e shtetasve nga një grup i vendeve me shumicë myslimane dhe afrikane në Shtetet e Bashkuara.

Vetem per 20 dite kane vjedhur 120 makina,,,

Chicago carjacking: Police release video of suspects involved in string of  armed robberies, car thefts - ABC7 Chicago

Policia e Çikagos lëshoi ​​një video të re të enjten duke treguar per njerëzit për të cilët thonë se janë të përfshirë në një varg grabitjesh të armatosura te makinave, ndërsa zyrat policore përpiqen të ndalojne trendin e fundit në mbarë qytetin.

Më shumë se 120 rrëmbime automjetesh janë kryer që nga fillimi i këtij viti, sipas policisë. Në vitin 2020, rrëmbimet e makinave u dyfishuan krahasuar me vitin e kaluar pasi policia ngriti një task forcë për të trajtuar çështjen.Policia e Çikagos tha se këta të dyshuar janë të lidhur me krime të tjera gjatë javës së kaluar në qytet dhe periferi dhe besojnë se ata po përdorin makinat e vjedhura për të grabitur më pas bizneset. Ata janë gjithashtu të dyshuar për të shtëna të ndryshme në West Side.

Në secilin incident, burrat përdorin automjete të marra në grabitjet e mëparshme të armatosura për të kryer krimet e tyre.

Në një plaçkitje të Dielën, e cila gjithashtu u kap në video, shihen dy burra që zvarriteshin përmes dritares në bllokun 5600 të South Harlem Avenue.
Policia tha se ata besojnë se shkelësit janë të lidhur me grabitje të armatosura në Summit, Maywood, Matteson, Palos Heights, Oak Forest dhe Oak Park. Grabitjet po ndodhin gjatë orëve 6-7 të mëngjesit kur njerezit nisen per ne pune..

CPD tha se këta burra janë gjithashtu të dyshuar në incidente të shtënave dhe duhet të konsiderohen të armatosur dhe të rrezikshëm.

Policia beson se janë tre deri në katër burra në grup dhe tha se ata mbajnë veshje dhe maska ​​të zeza. ABC CHICAGO

Joe Biden nderon viktimat e Covid në prag të inaugurimit të tij: ‘Për të shëruar, ne duhet të kujtojmë’

With the Washington Monument in the background, President-elect Joe Biden with his wife Jill Biden and Vice President-elect Kamala Harris with her husband Doug Emhoff listen as Yolanda Adams sings "Hallelujah" during a COVID-19 memorial, with lights placed around the Lincoln Memorial Reflecting Pool, Tuesday, Jan. 19, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)

(CNN) Presidenti i zgjedhur Joe Biden fitoi Shtëpinë e Bardhë pasi u tregoi amerikanëve ndjenjën e tij të thellë të ndjeshmërisë dhe aftësinë e tij për t’u pikëlluar me ta ndërsa kombi vuante nga një pandemi vdekjeprurëse dhe një përplasje ekonomike.

Këto cilësi ishin në shfaqje të plotë gjatë ndalesës së tij të parë në Uashington të martën në mbrëmje për të nderuar jetët e humbura në pandeminë Covid-19. Toni i tij i zymtë ishte mbresëlënës pas një viti në të cilin Presidenti Donald Trump mohoi shkallën e pandemisë dhe rrallë ishte në gjendje të mblidhte një ndjenjë dhembshurie ose të ofronte fjalë ngushëllimi për anëtarët e familjes, të cilëve shpesh u vidhej shansi për të thënë lamtumirë ose mbajnë duart e të dashurve të tyre në ato momente të çmuara të fundit.


Ndërsa dielli perëndonte mbi Memorialin e Lincoln duke i dhënë një shkëlqim rozë muzgut, Biden foli vetëm disa fjalë por u tha amerikanëve se ai ndau hidhërimin e tyre – mirëkuptimi i tij u thellua nga tragjeditë e jetës së tij, nga humbja e gruas së tij të parë dhe vajza në një aksident automobilistik si i ri deri në vdekjen e djalit të tij Beau nga kanceri në moshën 46 vjeç.
“Hardshtë e vështirë të kujtohet ndonjëherë, por kështu shërohemi. Important eshtë e rëndësishme ta bëjmë atë si një komb,” tha Biden në vërejtjet e shkurtra para se 400 drita të ndriçoheshin përgjatë skajeve të Pishinës Reflektuese Memoriale të Lincoln, duke shënuar më shumë se 400,000 Amerikanë që kanë vdekur nga Covid-19. Qindra qytete, qytete dhe komunitete në të gjithë vendin planifikojnë të bashkohen në homazhet solemne me ceremonitë e ndriçimit të tyre në ndërtesat nga Empire State Building në Nju Jork në Gjilpërën e Hapësirës në Seattle.
Biden u bashkua me gruan e tij, Jill Biden, Zëvendës Presidentja i zgjedhur Kamala Harris ne burrin e saj, Doug Emhoff. Kardinali Wilton Gregory, kryepeshkopi i Uashingtonit, mbajti thirrjen dhe këngëtarja e ungjillit Yolanda Adams interpretoi “Hallelujah” pasi Biden foli.

Advertisements

CDC të kërkojë nga të gjithë udhëtarët ajrorë në SH.B.A. të tregojnë testin negativ të koronavirusit

Telephonic Press Briefing with Disease Control and Prevention (CDC)  Representatives | U.S. Embassy & Consulates in Brazil

(CNN) Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thanë të Martën se do të kërkojë një test negativ Covid-19 nga të gjithë pasagjerët e ajrit që hyjnë në Shtetet e Bashkuara – një veprim që thotë se mund të ndihmojë në ngadalësimin e përhapjes së koronavirusit.

Udhëtarëve ajror do t’u kërkohet të marrin një test viral brenda tre ditësh para se të niset fluturimi i tyre në Shtetet e Bashkuara dhe të sigurojnë dokumentacionin me shkrim të rezultateve të tyre laboratorike, ose dokumentacionin e rikuperimit nga Covid-19, tha agjencia në një deklaratë për CNN .
Drejtori i CDC, Dr. Robert Redfield pritet të nënshkruajë urdhrin të Martën dhe ai do të hyjë në fuqi në 26 Janar.
“Variantet e virusit SARS-CoV-2 vazhdojnë të shfaqen në vendet rreth botës dhe ka prova të rritjes së transmetueshmërisë së disa prej këtyre varianteve,” tha CDC në një deklaratë. “Me SH.B.A. tashmë në statusin e rritjes, kërkesa e testimit për pasagjerët ajror do të ndihmojë në ngadalësimin e përhapjes së virusit ndërsa ne punojmë për të vaksinuar publikun Amerikan.”

Advertisements


Nëse një pasagjer nuk siguron dokumentacionin e një prove negative ose rikuperimi, ose zgjedh të mos marrë një provë, linja ajrore nuk duhet të lejojë që pasagjeri të hipë, tha CDC.N”Testimi nuk eliminon të gjitha rreziqet, por kur kombinohet me një periudhë të qëndrimit në shtëpi dhe masat paraprake të përditshme si mbajtja e maskave dhe distancimi shoqëror, ai mund ta bëjë udhëtimin më të sigurt, më të shëndetshëm dhe më të përgjegjshëm duke ulur përhapjen në aeroplanë, në aeroporte dhe në destinacionet “, tha Redfield në deklaratë.

Rama dhe Veliaj japin celsat e dy shtepive te reja

Procesi i Rindërtimit po vijon me intensitet në Tiranë, ku, jo vetëm shtëpi e shkolla, por dhe lagje të reja po rilindin për t’iu dhënë familjeve të prekura nga tërmeti i 26 Nëntorit mundësinë për të jetuar me dinjitet në hapësira të transformuara. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, së bashku me Kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj ishin në Zall-Herr, aty ku prej ditës së sotme dy familje të tjera, ajo e Gëzim Shabanit me 8 anëtarë dhe ajo e Ramazan Xhafës me 6 anëtarë po gëzojnë shtëpitë e reja, të rindërtuara nga e para, shumë më të forta e më të mëdha se banesat në të cilat jetonin më parë.
Kryeministri Rama u shpreh se numri i familjeve që janë në çadra ka ardhur duke u reduktuar dhe së shpejti pritet që të gjithë të sistemohen në banesat e reja. “Ne në shkurt kemi pasur 10023 persona në çadra, sot janë vetëm 825, ndërkohë që ata që janë në çadër po marrin edhe bonus qiraje. Edhe pak kohë dhe do sistemohen të gjithë, do mbarojnë shtëpitë individuale. Po marrin pak më shumë kohë apartamentet, por ata që janë të sistemuara në shtëpi me qira,” u shpreh Kryeministri.
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u shpreh se për të gjithë këta banorë në verë pritet të jetë gati edhe rruga e re. Ndërsa ministri Ahmetaj tha se deri në maj pritet të kenë përfunduar 1600 banesa individuale ndërkohë që me bllokun e dytë numri i banesave që do rindërtohen pritet të arrijë në 5500 njësi individuale.
Aktualisht në Zall-Herr kanë përfunduar 52 shtëpi, ndërsa po ringrihen edhe 76 banesa të tjera, si dhe një lagje e re me 49 banesa kolektive për ata që humbën shtëpinë nga tërmeti i një viti më parë.