Burri që mbante një flamur të Konfederatës në Kapitol është arrestuar

Burri i cili u fotografua duke mbajtur një flamur të Konfederatës brenda Kapitolit të SHBA javën e kaluar gjatë trazirave u arrestua të enjten në Delaware, thanë dy zyrtarë të zbatimit të ligjit. Burri, Kevin Seefried, ishte në kërkim nga F.B.I., i cili kishte kërkuar ndihmë nga publiku për ta identifikuar dhe kishte shpërndarë gjerësisht imazhet e tij.

Në një buletin, agjencia tha se po kërkonte ndihmë për të identifikuar individët “që bënë hyrje të paligjshme” në Kapitol, duke përfshirë njeriun me flamurin e Konfederatës, tani i identifikuar nga The New York Times si Z. Seefried.

Sipas dokumenteve të gjykatës, Z. Seefried dhe djali i tij, Hunter Seefried, u identifikuan pasi F.B.I. mori një raport nga një bashkëpunëtor i Hunter Seefried që thoshte se burri ishte mburrur për të qenë në Kapitol me babanë e tij më 6 janar.

Djali i Z. Seefried u akuzua gjithashtu.

F.B.I. kishte marrë më shumë se 126,000 këshilla fotografike dhe video që nga fillimi i kësaj jave, pasi agjentët pastruan gjithashtu manifestet e pasagjerëve të linjës ajrore dhe video të udhëtarëve ajrorë nga dhe në Uashington për të gjetur të dyshuar të mundshëm. Prokurori i lartë federal në Uashington tha këtë javë se ai priste që numri i njerëzve të akuzuar për krime të lidhura me trazirat e Kapitolit të rritet në qindra.

Nese ke keto shenja,nxito shpeto jete


◉ Simptomat shfaqen nga dita e tretë pas infektimit (simptoma virale).
Faza e parë;
Dhimbje trupi
◉ Dhimbje në sy
Dhimbje koke
◉ Të vjella
◉ Diarre
Rrufë ose bllokim i hundës
Zbërthim
Djegie në sy
◉ Djegie gjatë urinimit
◉ Ndjenjë e etheve
Fyti i gërvishtur (dhimbje fyti)
➙Eshte shumë e rëndësishme të llogariten ditët e simptomave: 1, 2, 3.
◉ Merrni masa para se të fillojë ethet.
◉ Kujdes , është shumë e rëndësishme të pini shumë lëngje, veçanërisht ujë të pastruar. Pini shumë ujë për të mbajtur fytin jo të thatë dhe për të cliruar mushkëritë.


Phase faza e 2-të; (Dita e 4-të e 8-të) Faza Inflamatore.
◉ Humbja e shijes dhe / ose erës
◉ Lodhje me përpjekje minimale
◉ Dhimbje në gjoks (kafaz i kraharorit)
. Forcimi i gjoksit
◉ Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës (në zonën e veshkave)


➙ Virusi sulmon mbaresat nervore;
◉ Dallimi midis lodhjes dhe gulçimit:
• _Mungesa e ajrit( gulcimi )është kur personi është ulur – pa bërë asnjë përpjekje – dhe merr frymë;
• Lodhja është kur personi lëviz për të bërë diçka të thjeshtë dhe ndihet i lodhur.


➙ Kërkon shumë hidratim dhe vitaminë C.


Covid-19 lidh oksigjenin, kështu që cilësia e gjakut është e dobët, me më pak oksigjen.


Faza e tretë – shërimi;
Faza e shërimit fillon në ditën e 9-të, e cila mund të zgjasë deri në ditën e 14-të (rimëkëmbja).
◉ Mos e vononi trajtimin, sa më shpejt aq më mirë!


➙ Suksese të gjithëve!
Eshte më mirë të mbash këto rekomandime, parandalimi nuk është kurrë teprim !
• Uluni në diell për 15-20 minuta
• Pushoni dhe flini për të paktën 7-8 orë.
• Pini 1 litër e gjysmë ujë në ditë
• Të gjitha ushqimet duhet të jenë të nxehta (jo të ftohta).
➙ Mbani në mend se pH i koronavirusit varion nga 5.5 deri në 8.5.
Pra, gjithçka që duhet të bëjmë për të hequr qafe virusin është të hamë më shumë ushqime alkaline, mbi nivelin e acidit të virusit.
Të tilla si;
◉ Banane, → 9,9 pH
Limoni i verdhe → 8,2 pH
◉ Avokado – pH 15,6
◉ Hudhra – pH 13.2
◉ Mango – pH 8.7
◉ Mandarin – pH 8,5
◉ Ananasi – 12,7 pH
◉ Portokalle – 9,2 pH


➙ Si e dini se keni Covid-19?!
◉ Kruarje të fytit
◉ Grykë të thatë
Kollë e thatë
Temperaturë e lartë
◉ Vështirësi në frymëmarrje
◉ Humbja e nuhatjes dhe shijes


MOS e mbani këtë informacion vetëm për veten tuaj, por jepjani të gjithë familjes dhe miqve tuaj. #shperndaje #shperndaje

Zbardhen 4 viktimat e aksidentit tragjik në Rrugën e Kombit

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Rubik mbrëmjen e sotme. Në këtë aksident kanë mbetur viktima 4 persona dhe një i plagosur. Mësohet se viktimat janë anëtarë të së njëjtës familje që po udhëtonin nga Kosova. Paraprakisht raportohet se kanë ndërruar jetë dy prindërit dhe dy fëmijët e së njëjtës familje, ndërsa ka mbetur i plagosur rëndë një fëmijë tjetër i mitur. Lapsi.al zbardh emrat e viktimave. Ata janë: Blerim Avdiaj, 51 vjeç, Anjeza Avdiaj, 34 vjeçe, Medina Avdiaj, 6 vjeçe, Klejdi Koçi, 11 vjeç dhe Violetta Avdiaj, 3 vjeçe që ka mbetur e plagosur. Në këtë aksident janë përfshirë një makinë tip “Citroën” ku udhëtonin 5 personat e së njëjtës familje dhe një kamion. Sipas të dhënave paraprake dyshohet se makinat janë përplasur kokë më kokë. Në këtë pjesë të Rrugës së Kombit mungon ndriçimi dhe dyshohet se ka ndikuar në shkaqet e aksidentit, si dhe lagështia në rrugë. Në vendin e ngjarjes kanë shkuar forca të shumta policie, ambulanca dhe zjarrfikësit. Shihni pamjet qe sjell Lapsi.al

PËRFITUESIT E VËRTETË TË COVID-IT

Historia e dhimbshme e pacientes që humbi jetën në Spitalin COVID-2 ndërkohë që familja paguante shuma të majme për të marrë një trajtim sado pak njerëzor, ka potencialin të hapë një kuti pandore. Sigurisht, ministria reagoi menjëherë duke kërkuar ndëshkim shembullor të fajtores sipas parimit “hajdut është ai që kapet”. Ndërkohë, publiku pyet “A ka patur përfitues gjatë pandemisë së COVID dhe cilët janë ata?”

Së pari, duhet shmangur anatemimi i infermiereve dhe sanitareve të cilat gjatë pandemisë thjesht mund të kenë zëvendësuar dyqind lekëshin e “zakonshëm” që futet në xhepin e përparëses me ndonjë pesëqind lekësh. Sigurisht, kjo është e dënueshme nga pikëpamja morale, etike dhe ligjore, por nuk është “hataja” e vërtetë. Në se përllogaritet se shqiptarët kanë shpenzuar më shumë se 100 milion euro për të trajtuar privatisht familjarët e tyre të sëmurë me COVID, këto para duhen kërkuar gjetkë.

Të parat në radhë janë shpenzimet për medikamente. Gjatë vitit 2020 u konstatua një rritje e eksportit të medikamenteve me një vlerë disa dhjetëra milion euro. Këto janë antibiotikët dhe antikoagulantët e blerë në farmaci si karamele dhe antiviralët e përshkruar pa asnjë evidencë mjeksore, shpesh nëpërmjet SMS-ve qarkulluese.

Në kushtet e papërgjegjshmërisë së shtetit dhe përpjekjeve për të shmangur trajtimin në spital, kategoria tjetër e shpenzimeve ishte për blerjen e pajisjeve BiPAP, CPAP, bombolave të oksigjenit dhe rimbushjen e përditshme të tyre. Këto i shtuan edhe shumë milionë të tjerë faturës së qytetarëve, në kushtet kur mijëra familje shqiptare kanë patur shpenzime të rendit të disa mijëra euro për pacient.

Një tjetër kategori ishin shpenzimet për kurim jashtë shtetit ku ndërthurreshin tre pëfitues – kompanitë e çarterve mjeksorë, spitalet pritëse në Turqi dhe, shpesh, mjekët apo infermierët sekserë në Shqipëri. Këta të fundit (një grusht “kompetentësh”), kanë përfituar shuma nga një deri tre mijë euro për çdo pacient të referuar për trajtim në spitalet e Turqisë dhe Italisë. Në se sillet në vëmendje që disa qindra pacientë kanë shkuar në Turqi për kurim, llogaritë janë të lehta për t’u bërë.

Laboratorët dhe klinikat private në Shqipëri janë një tjetër përfitues i madh prej epidemisë. Mjafton një temperaturë 37.5 gradë për t’ju nënshtruar skanerit njëqind apo dyqind euro dhe listës së analizave që së bashku me testin e tamponit shkojnë jo më pak se dyqind euro të tjera. Shpesh kjo paketë përsëritet disa herë gjatë dekursit të sëmundjes. Përfitues tipikë këtu janë edhe klinikat e disa eminencave që u mbijnë shqiptarëve çdo natë para syve nga ekranet e studiove televizive.

Së fundi, një kategori përfitimesh që nuk do të mësohen kurrë janë përfitimet nga tenderat sekretë. Miliona euro janë prokuruar këta muaj nën petkun e sekretit shtetëror, a thua se ministria dhe spitalet po blinin lëndë të parë për vaksinat dhe jo maska kineze prej lecke! Çdo blerje e kryer në kushte mungese transparence ka dashur-pa-dashur hijen e dyshimit për përfitime të paligjshme!

8 milionë lekë të përfituar nga një sanitare (e vetme apo në bashkëpunim pak rëndësi ka) janë një pikë uji në oqeanin 100 milion euro që kanë paguar deri tani shqiptarët të lënë në baltë dhe të tradhëtuar nga qeveria e tyre!

Ministria e shëndetësisë në vend të show-t të radhës me ndëshkimin e fajtores, bën mirë të hapë spitalet COVID ndaj familjarëve me qëllim që këta të shohin e të prekin familjarët e shtruar në ta. Nuk jetojmë në kohën e leprozariumeve mesjetare, por në Europën e shekullit të 21-të!

Më pak sekrete dhe atmosferë mbytëse dhe më shumë transparencë do të bëjnë të mundur të kemi më pak “Tire” dhe më shumë pacientë të shëruar e familjarë të kënaqur nga shërbimi!

Përndryshe, ndëshkimi i Tires do të mbetet ndëshkimi i një “koke turku” për të mbuluar përfituesit e vërtetë të epidemisë…

Nga Erion Dasho

Nga nesër urgjencat e Tiranës i pret ‘Shefqet Ndroqi’/ Gazetari: Rënie e shkallës së pozitivitetit

Duke nisur nga nesër në spitalin COVID1 do të trajtohen vetëm rastet e pacientëve që vijnë nga Jugu i Shqipërisë, pasi urgjencat e Tiranës do t’i kalojnë në bazë të rrotacionit 1-mujor, spitalit ‘Shefqet Ndroqi’.

Gazetari Erjon Skëndaj deklaroi se 4 spitalet covid nuk po punojnë me kapacitet të plotë, pasi fatmirësisht ka ende shtretër të lirë. Po ashtu mësohet se në spitalet COVID1 dhe 3, janë të shtuar rreth170-1800 pacientë me koronavirus, ndërsa ka ende 100 shtretër të lirë. Skëndaj tha se rastet e urgjencave vijnë në gjendje të rëndë në spitale.


Duke u ndalur tek spitali COVID4, Skëndaj tha se nuk ka një informacion mbi numrin e të shtruarve në këtë institucion shëndetësor. Ndërkohë që lajmi i mirë është fakti se ka një rënie të pozitivitetit tek numri i testimeve, pra 1/5 e personave janë pozitivë.

The “Good American”

Nga Dennis Prager,pershtatur ne shqil nga Ida Mengjesi.

Ne esene parardhese (te cilen e kisha sjelle ketu pak dite me pare), une pershkrova sesi kisha arritur ta kuptoja me mire dilemen morale te “Gjermanit te Mire” term i perdorur per te pershkruar Gjermanin neutral, i cili nuk beri asgje te lendonte cifutet, por as per t’i mbrojtur ata, apo rrezuar Nazizmin.

Duke pare Ameriken t’i nenshtrohej izolimit fizik dhe ekonomik pergjate pandemise arrita ne konkluzionin se: “ Apatia perballe tiranise nuk qenka monopol i gjermanit apo rusit. Vetem se akoma nuk doja ta besoja se do pushtonte Ameriken”

Brenda nje jave, gjithcka precipitoi per keq. Tani ne jemi duke u perballur me nje izolim te ri, ate te fjales, gje e cila as ishte pare e as degjuar ne Amerike.
Dhe paralelizmi me Gjermanine eshte akoma me interesant. Partia e majte (demokrate) dhe media e majte “mainstream media” jane duke perdorur turmat qe vershuan ne Capitol egzaktesisht ne te njejten menyre nazistet perdoren zjarrin qe iu vu Parlamentit Gjerman, Reichstag’ut ne 1933.

Ne 27 Shkurt 1933, egzaktesisht nje muaj pas ardhjes ne pushtet, godines se parlamentit gjerman Reichstag-ut i vune flaken. Nazistet akuzuan per kete armiqte e tyre dhe perdoren incidentin e zjarrit, per te zhdukur kundershtaret, duke mos u lejuar hapesire publikuese, marre pjese ne jeten publike, apo ndonje menyre tjeter per te percuar ndonje mesazh publik. Duke perdorur sebepin e zjarrit, nazistet kaluan nje ligj, Enabling Act, ligj i cili i jepte cancelarit te tyre Adolf Hitler, fuqine te nenshkruante ligje vetem me vendim te tij, pa miratim ne parlament.

Kalojme tani tek Amerika e 2021.

Ne 6 Janar 2021, nje turme prej ndoshta 100-200 vetesh, shkeputet, nga turma paqesore qindra mijeshe e konservativeve dhe i versulet Capitol’it. Te pakten nje polic humbi jeten, gjithashtu nje prej demonstruesve qe ndodhi te ishte veterane lufte.

Ndoshta dhe disa te tjere perqark prej shkaqeve jo krejt te kthjelleta, por sigurisht te lidhura me dhunen. Pertej dritareve te thyera, nuk duket te kete mbetur ndonje dem i madh ne Capitol. Qellimi? I paqarte. Ne vija te trasha duket, thjesht si nje KATARSIS. Asnje legjislator nuk u lendua, dhe edhe sikur keta lunatike te kishin menduar se po rrezonin qeverine, sigurisht do kishte qene kjo ndonje lajthitje dhe aspak e organizuar.

Qe te nesermen e majta amerikane e perdori Capitol-in ashtu si gjermanet flaket e Reishtagu’t nje arsye me shume per te eleminuar armiqte e tyre konservative, si dhe per te shtrydhur akoma me shume lirite e ndrydhura te Amerikaneve- dhe specifikisht lirine e fjales.

Twitter e bllokon presidentin e Amerikes perjete. Gjithshtu cdo llogari tjeter ne Twitter, e cila citonte presidentin Trump do bllokohej brenda 24 oreve.
Kjo jo vetem duke perdorur mesymjen e 6 Janarit ne Capitol, por duke krijuar nje serial genjeshtrash nder te cilat:

E para ishte fajesimi i presidentit Trump ne lidhje me gjithe kete.

Ne cdo medja pa perjashtim citohet fjalimi i Trump perpara perkrahesve te tij fill perpara ngjarjes. Pothuajse askund nuk citohen kuota “luftenxitese” sepse thjesht ato nuk egzistojne. Perkundrazi ai tha” “ E di qe te gjithe ju ketu, sapo te mbaroje ky fjalim do drejtoheni per nga Capitol, ne menyre qe ne paqe dhe me patriotizem ta beni zerin tuaj te degjohet”

Genjeshtra numer dy – ishte qe ngjarja u etiketua ne cast “insurection” kryengritje e armatosur ndaj autoriteteve civile ose qeverise”

Sado e denueshme dhe skandaloze ishte ajo qe ndodhi, per asnje cast nuk permbush perkufizimin e “insurection” ose kryengritjes se armatosur ndaj qeverise. Shume shume ishte nje lajthitje njerezish te papergjegjshem qe s’dihet as cafre qellimi kishin.

Po keto media per asnje moment ne te shkuaren jo te larget pra gjate veres se 2020, nuk i quajten revolte apo kryengritje as zjarrin qe ju vu stacioneve te policise dhe godinave federale, as vendosjen e “zonave autonome” brenda shteteve te Shteteve te Bashkuara, te cilat ishin ku e ku me te organizuara ndaj qeverise, bizneset e rrenuara pertoke, vjedhje e shkaterrime masive.
Madje njerez qe ndjekin vetem media te majat as qe mund te jene ne dijeni te ketyre ngjarjeve tragjike shtrire per muaj te tere, asnje prej ketyre rebeleve nuk u ndoq, e jo me pastaj te denohej, si “insurrectionist” dhe dhjetera qe humben jeten gjate ketyre trazirave u harruan pa u permendur kurre.

Ne emer te ngjarjes se 6 Janarit per here te dyte presidenti Trump i nenshtrohet “impeachment” kur i ka mbetur pothuajse nje jave ne Shtepine e Bardhe.

Ne emer te 6 Janarit u anatemua nga skalionet e mediave dhe korporatave jo vetem Trump por dhjetera ndjekes te tij apo thjesht konservative.

Kjo ndodhi ne menyre te rrufeshme dhe unanimish.

Profesore dhe njerez me emer jane perjashtuar nga universitetet nese jane gjetur bashkefajtor ne besimin Trump me motivacione si “Ai/ Ajo nuk perkasin ne kampusin tone…”

Ajo qe e majta eshte duke treguar eshte se – konservatoret nuk perkasin ne gjirin e shoqerise sone.

Paralelja me Gjermanine e 1933 pas djegjes se Reishtag’ut eshte e frikshme.

Dhe shumica e Amerikaneve te mire, jane duke qendruar kokeulur e te heshtur, njelloj si Gjermanet e heshtur ne kohe te tyre.

Deri ku ka per te shkuar e gjitha kjo, mbetet per t’u pare.

(Pershtatur ne shqip nga I.Mengjesi)

Mallkimi kolektiv karshi një pastruese spitali

Nga Ilir Levonja

Vendi im është vendi më i suksesshëm në botë. Sapo kamerat e një emisioni investigativ, rrëfyen se si një pastruese spitali merrte rryshfet, jo vetëm që e pushuan nga puna por edhe e arrestuan, madje e lanë në burg. Vendi im ka 3 ditë që këlthet madje po linçon një pastruese spitali. Çfarë nuk po thonë, të hëngërt mortja, t’u bëfshin helm, nga hundët të dalshin. Ngordhsh burgjeve si qeni. Në shesh të varin moj qelbësirë. Megjithëse e kanë edukate shekullore mitmarrjen dhe mitdhënien, prapë kjo pastruesja e dhjeu. Se gjëja e parë që bëjnë jo në spital se, spitali është i fundit. Po kudo, sikur edhe për një çertifikatë, e mbajnë dorën në xhep. Jo për të nxjerrur pistoletën, por dymijë lekshin. Të vjen faturistja e dritave dhe nuk ta shikon fare sahatin, i fut njëqindshe në dorë dhe ikën. Çfarë ka këtu. Ne këtë e quajmë zotësi. Ta thonë me mburrje në tavolinë, e bëra nusen e çunit me shkollë, i dhashë xhixhat botit. I gjeta punë nuses së djalit tjetër që kam në kurbet, e futa edukatore. Dha xhixhat baba. Të nxjerrin nga burgu të kesh vrarë edhe 5 veta. Sepse japim xhixhat. Operohen dhe të mburren se ishte doktor i shkëlqyer filani, qe baba paret dhe ma bëri zemrën të re. Por edhe kur e dinë që robi do u vdesi, prapë të japin xhixhat kokërr më kokërr. Madje me dhunë. Pse? E kemi kulturë, fët e fët, mbaro punë dhe kaq. Ajo që është më fantastike është fakti kur deklarojmë edhe faturat për një vend punë. Të merr miku në telefon e të thotë, ore më duhen kaq para se ma dha fjalën ai boti. Do ma marri gocën në punë. Kur bën një llogari të shpejt, rezulton se tarifa që do paguaj është e barabartë me pagën vjetore të dy vjetëve. Dhe ndodh që kur vjen partia tjetër, baba të merr në telefon sërisht se do paguaj për të mbajtur vendin e punës. Megjithatë kësaj kulture kancer sot i është kundërvënë e indinjuar një shoqëri e tërë. Tabela e qitjes është një pastruese spitali. Nuk ka bërë asgjë jashtë kësaj kulture. Ka zënë një vend pune me para dhe normalisht që do marri para. Ata që hiqen se shëndetësia jonë është e pastër, kanë marrë dyfishin e kësaj pastruese spitali. Komisioni i vetingut nxorri me pasuri të pa justifikuar thuajse 95% të kontigjentit të drejtësisë së vendit. Me një fjalë gjithçka që ata kanë nuk ka ardhur nga paga e punës, por nga mitmarrja, rryshfeti. Megjithatë asnjë nga ata nuk u ndalua e u burgos, madje as u linçua. Sot pastrusja e spitalit është në burg dhe ju të gjithë këlthisni. Zgjedhjet e Dibrës 2017, u demaskuan po me kamera, plasën hapur telefonat, blerjet, megjithatë Damianin e keni kryekomandant të reformës zgjedhore, jo në burg. Në burg është pastruesja. Në burg është ndonjë fukura që ”vjedh” energji. Një Beqir të rilindjes e hoqi Gjykata Kushtetuese (2011) se u gjend në konflikt të hapur interesi, i kalonte fondet e shtetit firmës së vet. As nuk u burgos e asgjë, e hoqet si deputet e bët ministër. Ministër të kësaj shëndetësie të indinjuar nga pastruesja. Dhe ai nuk përtoi t’iu vidhte dy herë, vjedhja shekullore me check up-in e famshëm. E bëre check up-in apo jo, leku ikte. Ju kujtohet ai skeçi me hotelin, aty e kishe dushin përse nuk e përdore. Shteti do e paguaj botin. Dhe sot e keni kanakar drejton zgjedhjet në Shkodër. Kurse në burg fusni pastrusen, sepse mori rryshfet, mashtroi me titullin, thoshte jam infermiere kur ishte pastruese. Nuk ka pak ditë që Gjykata e Arbitrazhit vendoi rishtas kundër qeverisë shqiptare, për prishje të njëanshme kontratash karshi invenstitorëve të Kurumit dhe Akërnia Solar, jo pak por 210 milionë euro. Megjithatë në burg ne fusim një pastruese spitali, jo peshqit 210 milionësh në euro. Fusim cironkat, pastrueset me 8 milionë lekë. Për besë i suksesshëm je vendi im.