Orëndreqësi i fundit/ Në Fier, usta Shyqo mban zanatin gjallë

Ne kete kohe pandemie ku vec lajme mortore shume te dhimbeshme per kedo do shikojme cdo dite, sot do tregojme per ata njerez qe perpiqen dhe punojne me kenaqesi te mbajne gjalle zanatin e orendreqesit ne Fier.

Profesioni i orëndreqësit, ashtu si disa profesione të tjerë po shkon drejt zhdukjes. Në qytetin e Fierit ky zanat vazhdon të ekzistojë falë dëshirës dhe pasionit të orëndreqësit Shyqyri Bofe dhe dy kolegëve të tij.

Shyqo Sahatciu, siç njihet nga të gjithë, ka më shumë se 40 vite që riparon orë të të gjitha llojeve dhe markave. Zanatin e ka të trashëguar nga i ati dhe ka nisur ta ushtrojë në moshë fare të vogël.

Në ambientet e punës, usta Shyqo ka një koleksion me orë të vjetra, të cilat i mban me fanatizëm. Megjithëse përfitimet nga ky profesion janë të pakta, Shyqyriu nuk ka menduar asnjëherë që ta braktisë atë. Madje e ka trashëguar atë te djali i tij, duke vazhduar kështu traditën familjare.

Usta Shyqyriu është mjaft i njohur në qytetin e Fierit. Klientët e tij janë të moshave të ndryshme, por më besnikët janë ata, të cilëve ai u shërben prej shumë vitesh.

Me keqardhjen se ky zanat po shkon drejt zhdukjes, usta Shyqua ndihet mirë që të paktën e ka trashëguar atë tek i biri.

Por Shyqo nuk eshte vetem nje orendreqes model por dhe nje muzikant shume i mire dhe i njohur ne fier.

Kur i pyesje fieraket se ke kishin marre per orkester shumica pergjigjeshin grupin e sahatciut.

Ne emer te sofres fierake i uroj mikut tim shyqo jete te gjate dhe shendet per mbajtur kete zanat lart si nje dukuri qe nuk duhet te harrohet nga rinia.

Mbaheni mend kete dite ,shkruan Trump.

Ne 6pm hyri ne fuqi shteterrethimi ne washington ne ruajtje te qetesise dhe sigurise.ligji parashkon arrestim te cdo personi ne rruge aq me shume perreth capitol .Rrethimi u shty rreth 1 km perimeter duke kerkuar fillimisht largim te protestuesve qe kane mbetur shume pak ne kete perimeter sigurie.

Nje grua qe u godit ne gjoks para nje ore nderroj jete ne spital,nderko qe FBI deklaroj dy device eksploziv te caktivizuara me pare.Ne keto momente qetesia ka pushtur rruget nderko qe forca te shumta policire dhe militare kane mbushur rruget perreth capitolit.Presidendi Trump me heret kerkoj qe protesuesit te shkojne ne shtepi me dashurine per paqen dhe kurre mos te harrojne kete dite.

Shteterrethim ne washington

Uashingtoni shpalli shtetrrethimin pas pushtimit të Kongresit Amerikan nga mbështetësit e Donald Trump.

Në godinën ikonë të amerikane tashmë gjen ngado qytetarë që e kanë marrë atë në dorë.


Policia u përball ashpër me ta dhe përdori gazin lotsjellës, por nuk i ndali dot.

Forcat e sigurisë nxorën armët dhe flitet për një person të plagosur.

Nderko Biden nderroj temen e fjalimit te tij nga ekonomia ne situaten konkrete.

null

Presidenti i zgjedhur Joe Biden mbajti një fjalim dhe i bëri thirrje Presidentit Donald Trump të dalë në televizionin kombëtar dhe të mbrojë Kushtetutën, të bëjë thirrje që njerëzit të largohen nga Kapitoli.

Ai e quajti ngjarjen e së mërkurës një moment të errët në historinë e vendit, një sulm ndaj Republikës dhe ndaj sundimit të ligjit.


Zoti Biden tha se skenat e kaosit në Kapitol nuk pasqyrojnë Amerikën e vërtetë, nuk pasqyrojnë “atë që ne jemi”.

Zoti Biden duhet të fliste për ekonominë, por ai e ndryshoi temën e fjalimit për shkak të zhvillimeve në kryeqytetin amerikan.

Por dhe presidenti Trump beri thirrje protestueseve te shkojne ne shtepite e tyre pa e pushuar luften per lirine e votes dhe demokracise.

Shteti i washington shpalli shtetrrethimin dhe deri ne neser ne mengjes ne 6am askush nuk mund te dale nga shtepia.

A ESHTE “NDERTIMI I SPITALIT TE FIERIT” NJE PREMTIM ELEKTORAL?

Shume do te thoshin “Po”, ndoshta edhe me shume “Jo”. Po si ka evoluar ky premtim ne vite.
Per here te pare ndertimi i nje spitali te ri rajonal ne Fier eshte artikuluar ne vitin 2005, ne fushaten zgjedhore te atij viti. Ka qene ish ministri Solis qe e ka shpallur nje ambicie te tille ne se socialistet do te fitonin zgjedhjet. Por ato u fituan nga PD dhe per 8 vitet ne vijim kjo ide mbeti ne sirtaret socialiste per t’u rinxjerre ne fushaten e vitit 2013.
Ne muajt e pare te mandatit te z. Beqaj si minister ambicja per ndertimin e spitalit te ri evoluoi shume. U percaktua vendi ku do te ndertohej, kodrat e pyllit te Levanit, bile u prezantua edhe projekti i spitalit, produkt i nje studioje britanike. Ky projekt u afishua ne korridoret e poliklinikes se Fierit. Ishte nje projekt ultra modern. Gjithe aktiviteti mjekesor do te zhvillohej nen toke. Ne siperfaqe dukeshin vetem “vilat” e akomodimit te pacienteve, qe ne i quanim me shaka “vilat e Netes” (ish drejtoreshes se spitalit). Shkurt, nje projekt aspak realist per kushtet e vendit tone. Gjithcka ishte gati per perjashtim te “disa parave”, nja 50 milion €.
Por edhe kjo pengese duket se u kalua ne fushaten e vitit 2017, kur “u gjet” nje fond a shoqate nga Britania e Madhe qe “s’i kishte gje aq para”. Zgjedhjet mbaruan dhe e reja ishte se projekti u hoq nga muret e poliklinikes.
Me ne fund duket se dielli po lind perseri, kete rradhe vertete nga Lindja. “Sulltani i Madherishem” i Bosforit premton se Spitalin do t’ja beje dhurate per zgjedhje vellait te vogel te Ballkanit. Per 3 muaj ai do te jete gati.

A eshte ky nje show elektoral, apo eshte nje premtim telenovelash turke?
Si nje fierak “i mire” e per me shume si nje mjek do te uroja qe ky te ishte premtim serioz qe do te behet realitet. Zemra me thote marshallah dhe inshallah. Por si nje qytetar i ketij vendi ….., mendja me thote mezallah.

Po Ju si mendoni?

Doktor Viktor Gjini

Kujtim Prodani ndahet nga jeta…

Eshte ndare nga jeta brilanti i kenges kultures muzikes te te bukures Kujtim Prodani.

Sapo mesova qe eshte ndare nga jeta kengetari Kujtim Prodani . Virusi nuk zgjedh por ne heshtje po merr nje nga nje me te miret me te dashurit.

Ngushellime familjes .

Shume profile te hidheruar dhe befasuar nga humbja e gjeniut kane treguar me pak fjale cka ben vaki ne kete kohe .

Nje profil kemi zgjedhur;

Nuk kam fjale te shpreh hidherimin.
O djale ç’pate!? O djale…
Pse o zot kaq i pa drejte???
Kujte, me eshte bllokuar shkrimi, s’me dalin fjalet.
Kujte, tu befte rruga pentagram miku im i notave melodioze.
Do me mungosh. Do na mungosh te gjitheve. Do i mungosh muzikes dhe artit shqiptar.

Ne emer ne sofres fierake i shprehim ngushellime familjes.

Te qofte dheu i lehte miku jone.