Pak orë pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend nga mazhoranca, ambasadorët Yuri Kim dhe Luigi Soreca kanë shkuar në selinë blu. Ata po zhvillojnë një takim me kreun e PD-së Lulzim Basha. Në takim është edhe ambasadori i Britanisë së Madhe. Më herët Basha lëshoi deklarata të forta nbdaj Ramës, pas ndryshimeve kushtetuese, duke i thënë se e ka vendin në burg.