Në sulm me armë zjarri është regjistruar në Chigago dhe si pasojë 14 persona kanë mbetur të plagosur, 9 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë.

sulmi-cikago

Ngjarja e rëndë ndodhi gjatë një funerali, ku persona brenda një makine hapën zjarr ndaj të pranishmëve në ceremoni.

Në vendin e ngjarjes u gjetën 60 gëzhoja, ndërsa janë të paqarta motivet e sulmit. Deri tani ka vetëm një të arrestuar për ngjarjen, teksa dëshmitarët okularë thanë se u hap zjarr nga disa persona me armë të ndryshme.

Sulmet më armë në Chikago janë kthyer në problem serioz, pasi vetëm fundjavën e 4 Korrikut, 87 persona mbetën të plagosur nga sulmet me armë, 17 të tjerë u vranë, mes të cilëve 2 fëmijë.